Jednou vetou

Ovplyvňovanie orgánov činných v trestnom konaní je neprípustné, uviedla Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Foto: TASR

Je neprípustné a nebezpečné, ak orgány činné v trestnom konaní ovplyvňovali ľudia v pozadí, ktorí sú podozriví zo spáchania trestných činov. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla po stredajšom stretnutí s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd) v reakcii na medializované informácie.

„Pre mňa je dozvedať sa informácie z pozadia komunikácie Mariana K. s vysokými predstaviteľmi rôznych justičných orgánov dosť tragické….Je to absolútne neprípustné, nebezpečné a je to výsmech spravodlivosti. Tieto spôsoby musia definitívne odísť do minulosti a spravodlivosť nikdy nesmie byť predmetom obchodu,“ myslí si Čaputová.

Šufliarsky: Príprava mojej vraždy môže súvisieť s výkonom funkcie prokurátora

Rovnakí ľudia podľa prezidentkiných slov zrejme pripravovali odstránenie tých, „ktorí si svoju prácu robili dobre“. Reagovala tak na obvinenie Aleny Zsuzsová a spol. z objednávky a prípravy vraždy prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. „Fungovanie justičných orgánov na Slovensku teda má evidentne trhliny,“ dodala Čaputová. Ocenila však prácu čestných ľudí v tejto oblasti, ktorých je podľa nej väčšina.

Prezidentka komentovala aj medializovanú komunikáciu Mariana Kočner a Aleny Zsuzsovej o vražde, z ktorej sú obvinení. „K tomu sa asi ťažko vyjadriť. Prvé, čo mi napadlo – aké boli asi pocity rodičov zosnulých, keď si to čítali? V tomto kontexte bolo čítať tie informácie ešte mrazivejšie,“ povedala.

Zsuzsovú a spol. obvinili z prípravy vraždy prokurátorov a Lipšica

Gál komunikáciu označil za hyenizmus. „Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Vždy sa nájdu osoby, ktoré si myslia, že sú nad zákonom. Dôležité je, aby toto ich presvedčenie bolo len ich presvedčením,“ uviedol.

Prezidentka a minister na stretnutí hovorili aj o prieskume dôveryhodnosti justičných orgánov, ktorý v stredu zverejnil Najvyšší súd SR. „Tie čísla sú trošku lepšie ako v minulosti, ale stále kriticky nízke. Je to z viacerých dôvodov – prieťahy v konaní, rôzne kauzy, nevyvodená zodpovednosť, neskoro poskytovaná spravodlivosť,“ konštatovala Čaputová. Gála čísla netešia, dobrou správou však podľa neho je, že kompetentní už o problémoch vedia a môžu ich riešiť.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky