Ovplyvňovanie už neexistuje, najviac to prajú Zuzane

foto: hlavne.sk, zdroj: hlavne.sk

Po verejnom vypočutí sa ukázalo, ktorí traja kandidáti na post riaditeľa RTVS majú najväčšie šance. Sú nimi súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika, riaditeľ TASR Jaroslav Rezník a marketér Michal Ruttkay.

Všetkých troch si do svojej diskusie pozval známy moderátor Michal Havran. Pozvanie dostala aj Zuzana Ťapáková, tá sa však napokon nezúčastnila. Po osobitných rozhovoroch s Mikom, Rezníkom Ruttkayom prišla na rad diskusia.

Doba ovplyvňovania skončila

Dnes sme už o niečo vpred v rámci verejnoprávnych médií.  V súčasnej dobe nikto nediktuje, čo a ako sa bude vysielať. „Dnes už neexistuje také, že niekto zavolá a povie, ako má niečo v správach vyzerať. To už skončilo. Je to tak pre tri dôvody. Prvý je ten, že nemám telefón, na ktorý by mi mohli zavolať. Druhý, že to nemám ako tlmočiť ľudom, ktorí na tom pracujú. Tretí je ten, že náš redakčný systém je taký, že najskôr by ho musel niekto zničiť, aby niečo ovplyvnil,“ povedal na úvod diskusie o tejto téme súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika.

Riaditeľ TASR si však myslí, že politici médiá potrebujú. „Interaktivita medzi rozhlasom, televíziou a politikmi vždy bola a aj bude. Politici potrebujú médiá, inak by nemali ako tlmočiť svoj odkaz pre ľudí. Tu je už otázkou, ako veľmi sa nechá médium ovplyvňovať a vyvíjať na seba tlak. Dnes v dobe sociálnych sietí však majú politici oveľa viac možností, ako tlmočiť svoj odkaz verejnosti, vyjadril sa Jaroslav Rezník.

Marketér Michal Ruttkay len stručne doplnil svojich dvoch kolegov. „Zákon nám hovorí, čo môžeme a nemôžeme komentovať. Prinášať informácie však môžeme o všetkom,“ dodal Ruttkay a následne celú tému uzavrel Václav Mika. „Doba ovplyvňovania skončila. Je to dobrá správa pre Slovensko, aj keď to chýba zrejme všetkým politikom.“

U nás sa nestane to, čo sa udialo v Poľsku

Netreba však zaspať na vavrínoch a čakať, že politici sa nebudú snažiť privlastniť si verejnoprávne médiá tak, ako tomu bolo v minulosti. „V centrálnej Európe je na tom politika veľmi zle. Napríklad v Poľsku sa to uberá takým smerom, akým by to chceli politici u nás. Verejnoprávne médiá majú pod kontrolou vládnuce strany,“ zhodnotil situáciu u našich susedov Mika, ktorý si myslí, že u nás nič podobné nehrozí. „Reálnu hrozbu štátnych médií u nás nevidím. Ak taká banálna vec, akou je voľba riaditeľa RTVS vytvorí takúto diskusiu, tak aká môže byť reálna hrozba štátnych médií?“

Rovnaký názor zastávajú aj ďalší dvaja kandidáti. „Neobávam sa toho. Stačí, keď sa pozrieme, čo teraz robia študenti,“ povedal Ruttkay, na ktorého nadviazal Rezník. „Neviem si to predstaviť, u nás by to teraz nešlo.“

Keď nikto nie je spokojný, tak je to ideálne

Spravodajstvo a publicistiku v RTVS kritizujú dnes takmer všetci politici. Každý by chcel viac času pre seba a svoju stranu. „Každý z politikov má dnes pocit, že politika v RTVS nie je dobrá. Je jedno, či je z opozície alebo koalície. Presne takýto stav je najlepší,“ vyzdvihol súčasné spravodajstvo Ruttkay.

Práve niektoré tlačovky politikov, ktoré nemajú žiadnu výpovednú ani informačnú hodnotu, by oni sami radi videli v televízii, aj keď by divákom nepriniesli nič nové. „Všetko má svoju vnútornú štruktúru. Máme svoje pravidlá a nie je tam priestor na improvizáciu a ani sa nemôžeme pozerať na to, čo sa nám páči. Máme vnútorné pravidlá, podľa ktorých sa rozhoduje, aké akcie a akým spôsobom pokryjeme,“ priblížil Mika fungovanie v RTVS.

Čo s neobmedzeným rozpočtom?

Napriek dobrému stavu spravodajstva je jasné, že vždy je čo zlepšovať. Každý s kandidátov by s neobmedzeným rozpočtom podnikol iné kroky. „Najskôr by som urobil analýzu a potom by som na základe toho urobil spravodajstvo pre 21. storočie. Musíme sa pripraviť na nejaký posun technológií,“ povedal svoj pohľad Ruttkay.

„Časť rozpočtu by som venoval na získanie praktických skúseností a na vzdelanie ľudí. Dnes nám chýbajú dve generácie novinárov. Vo veľkých zahraničných médiách vedú debaty ľudia starší ako 55 rokov,“ vyjadril svoje myšlienky Rezník, na ktorého jednou vetou nadviazal Michal Ruttkay. „Bez mladých je tragédia, bez starých je komédia.“

Súčasný riaditeľ Václav Mika by neobmedzený rozpočet využil úplne inak. „Urobil by som verejnoprávne médium, ktoré by ľudom ponúklo správy vo všetkých formách – zvukovej, audiovizuálnej a textovej. Ľudia by potom informáciu o nejakej udalosti našli u nás a mali by istotu, že je dôveryhodná. Tak by to malo fungovať aj dnes.“

Zo štyroch len traja

Diskutovať mali pôvodne štyria, no Zuzana Ťapáková sa pre neodkladnú cestu do zahraničia ospravedlnila a napokon sa nezúčastnila. Svoje si o tom mysleli zvyšní traja kandidáti, ktorí na otázku, komu najviac prajú úspech pri voľbe riaditeľa RTVS zborovo odpovedali „Zuzane“.

zdroj: hlavne.sk

O novom generálnom riaditeľovi RTVS bude hlasovať parlament na schôdzi vo štvrtok 15. júna. Ak nikto nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, tak sa o novom šéfovi televízie a rozhlasu bude rozhodovať v druhom kole, ktoré je na programe 22. júna.

Pôvodne malo byť prvé kolo 22. júna, no napokon sa presunulo o týždeň skôr. „Urobili sme tak preto, aby sa v rámci jednej schôdze stihli obe kolá. Keby bolo prvé kolo až 22. júna, tak by sme dlho čakali na druhé kolo,“ vysvetlil predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjábek.

 

 

 

Môže vás zaujímať

Školský zákon zakazuje diskrimináciu a obzvlášť segregáciu,tvrdí rezort školstva