Jednou vetou

P. Gajdoš verí vo vzájomnú spoluprácu s Českou republikou pri modernizácii armád

Minister obrany SR Peter Gajdoš.

foto: TASR

Ministerstvo obrany (MO) SR pokračuje v bilaterálnych rokovaniach s Českou republikou. Informoval o tom minister obrany Peter Gajdoš na utorkovom výjazdovom zasadaní vlády vo Svidníku.

Pri zabezpečení vzdušného priestoru SR do roku 2023 vyberá rezort z dvoch variantov.
Minister uviedol, že verí vo vzájomnú spolupráci pri modernizácii armád Slovenskej a Českej republiky. Podľa jeho slov sme doteraz od českej strany nakúpili techniku za zhruba 80 miliónov eur.

„Majú výborné vozidlá Tatra, aj naše Zuzany sú na tomto podvozku. Verím tomu, že aj armáda ČR pri modernizácii bude rozmýšľať aj v tomto duchu, pretože Zuzana alebo Eva sú svetové značky a verím tomu, že možno budú aj v armáde ČR,“ doplnil.

Kaliňák ide vysvetľovať motorku, ktorú dostal od šejka

Pri zabezpečovaní vzdušného priestoru do roku 2023 ostávajú podľa Gajdoša stále dva varianty, a to pokračovanie stíhačiek MIG-29 s využitím abonentskej zmluvy alebo zabezpečenie vzdušného priestoru Slovenska iným členským štátom NATO.

Pri druhej možnosti minister nevylučuje, že by mohol rezort uzavrieť dohodu práve s Českou republikou. Podľa slov ministra to však závisí od podrobnej a kompletnej analýzy silných a slabých stránok, finančných a ekonomických nárokov jednotlivých možností.

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia