P. Osuský: Komunizmus bol zločinecký režim, zväzák Dostál je v pohode

Peter Osuský a Ondrej Dostál

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Stojí za ním! Peter Osuský (SaS) sa postavil za svojho kolegu, poslanca Ondreja Dostála. Hoci obaja sú známi ako nepriatelia komunistického režimu, na internete sa objavil článok O. Dostála, podľa ktorého bol poriadne horlivým zväzákom. „Význam Socialistického zväzu mládeže v živote našej spoločnosti je nepopierateľný,“ písal O. Dostál v roku 1988 v článku pre Nové Slovo s názvom Prečo sme pasívni?

Ondrej Dostál: Liberál SaS z konzervatívnej strany, bol aktívnym zväzákom

Ondrej Dostál priniesol článok do redakcie ako študent gymnázia, ktorý sa chcel podeliť o svoj angažovaný názor na Socialistický zväz mládeže s verejnosťou. Redakcia jeho text uverejnila. Dnes je Ondrej Dostál poslancom NR SR, kde reprezentuje liberálnu SaS. Čo hovorí na túto svoju minulosť? „Neviem. Rokovanie parlamentu je pre mňa dôležitejšie ako reakcia pre hlavne.sk,“ uviedol včera evidentne zaskočený politik.  K článku sa doteraz nevyjadril.

Čo na to hovorí Peter Osuský, jeho kolega a nepriateľ komunistického režimu? Vedel o tom? „Ja som o tom nepotreboval vedieť. To, čo píše 17-ročný študent je ovplyvnené dobou, školou, a čímkoľvek. Okrem toho členstvo v SZM bolo plošné na rozdiel od výberového členstva v Komunistickej strane ako zločineckej organizácii, takže je to neporovnateľné,“ vyhlásil Peter Osuský, podľa ktorého je čudné riešiť to v krajine, kde boli všetci prezidenti okrem Andreja Kisku komunisti.

 

článok gymnazistu, člena SZM Ondreja Dostála v roku 1988 | foto: Univerzitná knižnica, Bratislava

Herec Stanke po nehode: Najprv mu nebolo do reči, teraz prehovoril

Podľa Petra Osuského je rozdiel, či bol v Nemecku členom Hitler Jugend, čo bol každý, alebo NSDAP, čo bola výberová organizácia.

„Ak 17-ročný chlapec niečo napíše a niekto to o 30 rokov začne takto používať, tak to keby som prekádroval národné elity, Dubčekovi musíme asi zbúrať pomník, lebo ten stúpal v kariére, keď vešali doktorku Miladu Horákovú a keď strieľali na hraniciach. Takže náš národný hrdina je spornejšia postava než Ondrej Dostál, 17-ročný chlapec,“ vysvetlil svoj pohľad na vec poslanec Peter Osuský.

V. Stromček skončil ako generálny manažér SMER-u. Aj on si písal s Kočnerom.

Môže vás zaujímať

Prokurátor Šanta ukázal na pojednávaní s Pavlom R. piatu zmenku