Jednou vetou

P. Pellegrini: Úmrtia pre zanedbanie zdravotnej starostlivosti sa nesmú opakovať

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR a Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) prijme opatrenia, aby sa neopakovali úmrtia detí pre zanedbanie zdravotnej starostlivosti.

Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po stretnutí s rodinami týchto detí. „Tí, ktorí svojou zdravotnou starostlivosťou niekomu ublížia, a tí, ktorí svoju prácu nerobia tak, ako majú, musia byť spravodlivo potrestaní,“ povedal Pellegrini.

Zomrel Ondrej Žemba. Údajného mafiánske bossa z Popradu zradilo srdce

Preto by sa podľa neho mali odstrániť prekážky, ktoré dotknutým rodinám bránia začať súdne alebo správne konanie.

Premiér tiež ocenil návrh novely Trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti, podľa ktorej má byť falšovanie alebo pozmeňovanie zdravotnej dokumentácie trestným činom.

„Keď ÚDZS vyšetruje nejakú vec, chceme, aby sa poškodená rodina mohla vyjadriť aj počas konania, čo dnes nie je možné,“ priblížil návrh ďalšieho opatrenia.

Po stretnutí s rodinami skonštatoval, že v súčasnosti sa podnety prešetrujú len na základe zdravotnej dokumentácie a nikto sa nepýta rodiča, či sa v skutočnosti všetko dialo tak, ako je v dokumentácii uvedené.

Hlavou krútia politici, aj politológovia: Do Bieleho domu zavítal každý okrem Kisku

Ministerstvo zdravotníctva SR už v marci avizovalo, že sa zaoberá požiadavkami na legislatívne zmeny, ktoré by chránili pacientov pred smrťou pre zanedbanie lekárskej starostlivosti.

Na problematiku upozornila verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá vyzvala kompetentné inštitúcie, aby sa zaoberali požiadavkami rodičov, ktorých deti prišli o život pre zanedbanie zdravotnej starostlivosti.

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe