Jednou vetou

Pacient nesmie byť pri rokovaniach rukojemníkom, tvrdí rezort zdravotníctva

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

foto: TASR

Prioritou pre rezort zdravotníctva je, aby bola pacientom kontinuálne poskytovaná zdravotná starostlivosť. Rezort disponuje informáciami od viacerých lekárov, že zmluvy zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sú nastavené nadštandardne dobre. Informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

„Nevidíme preto dôvod, prečo určitá skupina lekárov združených vo Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) reaguje odmietaním zmlúv a apelujeme na to, aby pacienta nebrali ako rukojemníka. Zároveň zdôrazňujeme, že do ambulantného sektora ide aj v budúcom roku o 50 miliónov eur viac,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).

„Odmietame, aby sa z pacienta stával rukojemník a prosím všetkých kolegov lekárov, aby zabezpečili poskytovanie zdravotnej starostlivosti. To je prvoradou úlohou lekárov,“ zdôraznil predseda Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS).

VšZP a ZAP sa na štvrtkovom rokovaní na zmluvách nedohodli

Ministerstvo zdravotníctva do zmluvných vzťahov medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami nevstupuje. Situáciu však monitoruje na dennej báze. VšZP informovala, že uzavretých má 92 percent zmlúv. „Na dohodu treba dvoch. VšZP ponúkla celému ambulantnému sektoru finančne zvýhodnené podmienky, ktoré drvivá väčšina prijala. Máme pocit, že ZAP-u o riešenie situácie vôbec nejde,“ povedala generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková. ZAP v utorok kritizoval VšZP za jej postoj k riešeniu situácie ohľadne nových zmluvných vzťahov.

„Rokovania s VšZP boli opakované a korektné, sme spokojní s vyrokovanými podmienkami a dnešným dňom už sú všetky dodatky za Zdravitu podpísané, čo je približne 3000 poskytovateľov,“ vyjadril sa prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. Prezidentka Aliancie všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková poznamenala, že prístup VšZP pri rokovaniach považuje za korektný. „Zmluvy zo strany VšZP považujem za primerané. Zároveň považujem za nesprávne, aby niekto dostal väčší objem z balíka peňazí na úkor druhého,“ uzavrel prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky