Jednou vetou

„Srdciari“ by v mrazoch nemali chodiť von, radia lekári

Ilustračné foto

TASR/AP

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) odporúča pacientom s ochorením kardiovaskulárneho systému, aby v terajších extrémnych mrazoch nevychádzali von a zostali radšej doma. Príliš nízke teploty pri takýchto rizikových pacientoch totiž zvyšujú možnosť upchatia ciev, zvyšujú krvný tlak a spôsobujú poruchy srdcového rytmu.

„V prípade, že pacienti musia ísť von, mali by sa veľmi dobre obliecť (viacvrstvovo, tzv. cibuľový efekt), nemali by v žiadnom prípade zabudnúť na čiapku, rukavice a šál. Čiapka je základ, od hlavy je najväčšia zima a riziko zúženia ciev je veľké, čo môže spôsobiť až cievnu mozgovú príhodu,“ uviedla hovorkyňa NÚSCH Dobroslava Krajačičová – Lauková s tým, že je potrebné vyvarovať sa akejkoľvek zvýšenej fyzickej námahe a nezabudnúť užiť svoju pravidelnú dávku liekov.

„Takisto neodporúčame, aby pacienti s ochorením srdca a ciev v týchto extrémnych mrazoch lyžovali alebo sa venovali iným zimným športom. Z extrémneho chladu môže dôjsť až k zlyhaniu srdca,“ dodala Krajačičová – Lauková.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Matovič dosiahol svoje. Tatko sa dohodol s fitnescentrami