Jednou vetou

Pacientom s rakovinou kože preplatí modernú liečbu zdravotná poisťovňa

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

foto: TASR

Pacienti s rakovinou kože už nebudú odkázaní na rozhodnutie poisťovne, či im liečbu schváli, alebo nie. Liek s účinnou látkou pembrolizumab, ktorý patril medzi najčastejšie predpisované lieky na výnimky, tak bude od januára pacientom k dispozícii z verejného zdravotného poistenia. Informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) k rozhodnutiu podľa jej slov pristúpila na základe dokázaných výsledkov úspešnosti tejto liečby a odporúčaní renomovaných medicínskych odborníkov. Tí definovali tento druh liečby ako druhú šancu na život u pacientov s maligným melanómom, kde neexistovala žiadna relevantná alternatíva, pričom z tejto liečby benefituje 70 percent pacientov.

Kalavská odmieta obvinenia SaS o prepojeniach na farmafirmy

Liečba imunoterapiou je podľa šéfky rezortu zdravotníctva prelomová, naštartuje imunitu pacienta a sú to nakoniec biele krvinky, ktoré bojujú proti rakovine. „Melanóm je prvou diagnózou, v ktorej imunoterapia preukázala svoj benefit a boli dosiahnuté výsledky ešte pred krátkym časom nepredstaviteľné… Moje rozhodnutie bolo vo verejnom záujme, aby sme na Slovensku mohli liečiť a vyliečiť,“ povedala Kalavská.

Uvedeným spôsobom sa na Slovensku liečilo len tento rok do septembra viac ako 50 pacientov. Všetkým musela doteraz udeliť výnimku zdravotná poisťovňa. „Už po troch mesiacoch sa dá povedať, či pacient na liečbu reaguje pozitívne. Ide o extrémne rýchlu spätnú väzbu, aká tu doteraz nebola, kedy vieme, či liečba zaberá. U tých pacientov, ktorých organizmus na ňu nereaguje pozitívne, je liečba prerušená, aj toto je dôkaz efektívneho vynakladania verejných zdrojov,“ vysvetlil Peter Musil, generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky