Jednou vetou

Pán prezident Kiska! Vaši ľudia zatajujú svoje platy!

Zuzana Fialová, Richard Stanke, Andrej Kiska, Róbert Jakab a Ján Gordulič

autorská koláž hlavne.sk, Facebook, TASR

Z úst prezidenta Andreja Kisku veľmi často počuť slová o mafiánskom štáte, slušnosti, či ťažkej vymožiteľnosti práva na Slovensku. Je neuveriteľné, že práve ľudia, ktorí pravdepodobne tieto slová vkladajú do prejavov prezidenta Kisku v skutočnosti zákonmi evidentne pohŕdajú. Kancelária prezidenta totiž hrubo ignoruje platné zákony a už takmer 9 mesiacov zatajuje, koľko sa zarába u Kisku.

Hovorca roka Krpelan o platoch stále mlčí: Čo na to porota, ktorá mu udelila titul top hovorcu 2018?

Viaceré osobnosti verejného života po upozornení hlavne.sk krútia hlavami nad podriadenými Andreja Kisku v Kancelárii prezidenta. Nechápu prečo nechcú pred verejnosťou priznať platy, ako im to ukladá zákon. „Prezidentská kancelária by mala zverejniť platy ľudí, ktorí sú vo vedúcich a poradenských pozíciách. Veď na to existujú rozhodnutia súdov, aj Najvyššieho súdu, že tieto informácie by mali byť zverejňované. Nemal by byť žiadny problém zverejniť konkrétne meno a plat,“ uviedla pre hlavne.sk riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

POZRITE SI: Toto je nová prvá dáma Bratislavy

(Ne)transparentnosť u Kisku

V tomto prípade sa dokonca jednoznačne zhodla aj parlamentná opozícia s koalíciou i viacerí prezidentskí kandidáti. Ani to však nestačilo a Kiskov tím dokonca nepresvedčili ani výzvy zástupcov neziskových organizácií zaoberajúcich sa transparentnosťou. Zdá sa teda, že z prezidentského paláca sa stáva skutočné kráľovstvo krivých zrkadiel. Teda kráľovstvo, v ktorom sa iné hovorí a niečo úplne iné koná.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Po poslancoch, prezidentských kandidátoch, predstaviteľoch tretieho sektora a viacerých občanoch v diskusiách, sa za dodržiavanie zákona prezidentskou kanceláriou vyslovili niektorí známi herci, ktorý sa angažovali aj v protestoch za slušné Slovensko. Herec Robert Jakab sa nevedel k tejto téme vyjadriť. „Nemám problém sa postaviť za svoj názor, ale infozákonu nerozumiem.“

Herci sú spokojní, Gordulič apeluje na zákon

Jeho kolegovia Zuzana Fialová a Richard Stanke sa obrátili v súvislosti so zverejňovaním platov na odbory u nich v divadle. Myslia si, že postup prezidentových ľudí je v poriadku. „Zo zákona na ochranu osobných údajov sa nesmú zverejňovať platy prislúchajúce k danému menu, len k danej pozícii. Tieto údaje ste dostali. Pýtala som sa aj u nás v odboroch“ potvrdila nám Zuzana Fialová.

KOMENTÁR: Označí nás Kiska za mafiánov?

To, či je podľa nich v poriadku, že napriek žiadosti o zaslanie kompletných informácií o platoch, príplatkoch a odmenách vyplatených k jednotlivým funkciám, boli v odpovedi hovorcu Romana Krpelana uvedené len základné platy, už ani jeden z hercov nekomentoval.

Jeden z organizátorov protestov Za slušné Slovensko Juraj Šeliga sa s postojmi Kancelárie prezidenta stotožňuje. „Je to úplne v réžii Kancelárie prezidenta – aj právne aj personálne, je tu Zákon o ochrane osobných údajov. Nie som volený funkcionár ani nič také, v podstate neviem, čo ja s tým mám?“ reagoval Šeliga. Opačný názor má populárny komik a glosátor Ján Gordulič. „Spoločnosť je polarizovaná, takže nebudem útočiť priamo na Kanceláriu prezidenta, ale poviem, že každá jedna inštitúcia v štáte má dodržiavať zákon,“ povedal pre hlavne.sk

Spravodajský portál hlavne.sk sa pred 9 mesiacmi obrátil na hovorcu prezidenta Romana Krpelana a žiadal o zverejnenie platov vedúcich zamestnancov. Kiskov hovorca opakovane nereagoval a ani po zaslaní sťažnosti vedúcemu kancelárie pre porušenie Zákona o slobodnom prístupe k informáciám, na naše otázky neodpovedal.

Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky