Jednou vetou

Pápež František získal do umeleckej zbierky ďalšie dielo fotografa Kuliseva

Pápež František prijal na osobitnej audiencii predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslava Lajčáka vo Vatikáne 30. apríla 2018

foto: facebook.com/Miroslav Lajčák

Pápež František dostal do zbierky ďalší dar zo Slovenska. Predseda 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) mu počas pondelkovej oficiálnej návštevy odovzdal limitovanú edíciu knihy Element fotografa Filipa Kuliseva.

„Som hrdý, že som mohol Svätému Otcovi darovať knihu slovenského fotografa, ktorý verne zachytáva krásy našej planéty. Musíme sa spoločne postarať o to, aby sa zachovali,“ konštatoval po stretnutí Lajčák. Publikácia poukazuje na rozmanitosť a čaro štyroch základných klimatických pásiem Zeme a v rôznych obdobiach roka na štyroch stovkách fotografií, ktoré autor zvýraznil geografickými faktami o navštívených miestach. Súčasťou limitovanej edície knihy, ktorá váži šesť kilogramov, je aj fotografia Spišského hradu.

Kniha Element nie je prvým dielom Kuliseva v zbierke pápeža Františka. V roku 2015 mu prezident Andrej Kiska počas oficiálnej návštevy daroval jeho exkluzívnu publikáciu s pozlátenými stranami s fotografiami nádherných kútov Slovenska. „Som poctený, že aj moja kniha Element bude súčasťou pápežskej knižnice. Svätý Otec je známy tým, že podporuje ochranu životného prostredia a biodiverzity na našej planéte. To sú hodnoty, ktoré vyznávam aj ja a snažím sa na ne upozorňovať svojimi fotografiami,“ povedal pre TASR Kulisev.

Pápež František v smútku: Modlím sa za Alfieho rodičov!

Kulisev, Master QEP, FBIPP absolvoval 200 individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal deväť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Ako jeden z dvoch fotografov na svete získal najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov.

Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Chce tak v prvom rade prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky