Jednou vetou

Parízek: OBSE je platformou, kde môže Západ efektívne komunikovať s Ruskom

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek

Foto: TASR

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a osobitný predstaviteľ pre predsedníctvo SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Lukáš Parízek verí, že OBSE je momentálne jedinou platformou, kde môže Západ efektívne komunikovať s Ruskom. Vyhlásil to v sobotu počas jarného Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO v Bratislave.

V Bratislave rokujú výbory PZ NATO, hovoria aj o nových bezpečnostných výzvach

„OBSE nie je organizáciou, v ktorej Rusko prestalo spolupracovať. Je to regionálne zhromaždenie – platforma zahŕňajúca región od Vancouveru po Vladivostok. Rusko je v OBSE partnerom. A táto organizácia je preto podľa mňa nateraz jedinou platformou na komunikáciu Západu s Kremľom,“ vyhlásil Parízek v reakcii na otázku o vzťahoch OBSE s Ruskom.

Štátny tajomník zároveň pripustil, že kríza v medzinárodných vzťahoch a eskalácia konfliktu na Ukrajine „poznačili organizáciu a jej fungovanie“, avšak OBSE ostáva podľa jeho slov aj naďalej „platformou, kde musíme diskutovať, miestom, kde sedíme všetci za jedným stolom, a miestom, kde je možné včas upozorniť na vznikajúce konflikty a problémy. Rusko tam však musí byť prítomné“.

Aj z tohto dôvodu sa podľa Parízka Slovensko ako predsednícka krajina OBSE usiluje o „zviditeľnenie“ tejto organizácie.

Príde Michal Valent kvôli alkoholu o sudcovský talár?

Parlamentné zhromaždenie NATO slúži ako poradná medziparlamentná organizácia, ktorá sa schádza na svoje zasadania dvakrát do roka – na jar a na jeseň. Zasadnutia sa konajú v rôznych mestách.

Jarné parlamentné zhromaždenie NATO sa koná pod záštitou Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky 31. mája až 3. júna na Bratislavskom hrade.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky