Parízek: Odsudzujeme použitie chemickej bojovej látky v Salisbury

Lukáš Parízek

Foto: TASR

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Lukáš Parízek sa v utorok stretol s veľvyslancom Veľkej Británie Andrewom Garthom s cieľom vzájomnej výmeny informácií ohľadom postoja Slovenska k prípadu použitia chemickej látky typu novičok na pôde Spojeného kráľovstva a stave vyšetrovania predmetného prípadu. Odsúdil použitie chemickej látky v Salisbury. TASR o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Stretnutie bolo reakciou na predvolanie veľvyslanca Ruskej federácie Alexeja Fedotova, ktorému Parízek tlmočil postoj SR vo vzťahu k danej udalosti, ako aj úlohy Ruskej federácie v nej. „Jednoznačne odsudzujeme použitie chemickej bojovej látky v Salisbury a vyjadrujeme plnú solidaritu so Spojeným kráľovstvom,“ podčiarkol Parízek. Zákerný útok na životy dvoch ľudí označil za jednoznačné porušenie medzinárodného práva, ktoré v dnešnom svete jednoducho nie je akceptovateľné.

Lukáš Parízek vyslovil nádej, že v krátkom čase budú predstavené výsledky testov realizované špecialistami Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktoré prispejú k identifikácii páchateľov. Na záver štátny tajomník MZVaEZ SR konštatoval, že slovenská strana bude pozorne sledovať ďalší vývoj situácie.

Môže vás zaujímať

Školský zákon zakazuje diskrimináciu a obzvlášť segregáciu,tvrdí rezort školstva