Jednou vetou

Paška: Bude dobré, ak bude EÚ pozorne počúvať výhrady Johnsona k brexitu

Jaroslav Paška

foto: TASR

Podpredseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Jaroslav Paška (SNS) si myslí, že by bolo dobré, keby v EÚ pozorne počúvali Borisa Johnsona pri formulovaní výhrad týkajúcich sa brexitu. Uviedol to v reakcii na zvolenie Johnsona za lídra Konzervatívnej strany, a tým aj britského premiéra. Zvolením Johnsona je podľa člena zahraničného výboru Martina Klusa (SaS) pravdepodobný scenár, že Británia odíde z EÚ bez dohody, čo poškodí nielen už aj tak vážne zasiahnutú britskú ekonomiku, ale aj členské štáty EÚ vrátane Slovenska.

Johnson bude podľa Pašku rokovať o brexite a o prípadných nových požiadavkách Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na odchod, ktoré už avizoval. „Osobne si myslím, že bude dobré, ak sa nová Európska komisia začne vážne zaoberať pripomienkami Veľkej Británie predovšetkým k írskej poistke, pretože to je zásadný problém Veľkej Británie, ktorá nechce stratiť suverenitu nad svojím územím tykajúcu sa Severného Írska,“ povedal pre Paška.

Británia podľa Pašku nechce stratiť ani na krátke obdobie práva a suverenitu nad svojou krajinou. Pri rokovaniach medzi Britániou a EÚ sú podľa neho potrebné férové rokovania a trpezlivosť.

„V prípade brexitu bez dohody, ktorý je s Johnsonom na čele britskej vlády najpravdepodobnejší, prestane byť zásadnou otázkou, aká bude budúcnosť Veľkej Británie mimo EÚ, ale či vôbec bude nejaká budúcnosť Veľkej Británie v dnešnej podobe,“ skonštatoval pre Klus.

Novým britským premiérom bude Johnson

Klus si myslí, že tlak na odchod Škótska a jeho opätovné pripojenie k EÚ, ale aj nárast radikalizmu v Severnom Írsku sa pravdepodobne bude výrazne stupňovať. Dajú sa tiež podľa neho očakávať problémy v Konzervatívnej strane. „Jedno z prvých predsavzatí Johnsona po zvolení bolo, že chce spájať, no jeho povesť i predvolebné predsavzatia napovedajú, že realita môže mať celkom odlišný charakter,“ doplnil Klus.

Novým britským premiérom a lídrom Konzervatívnej strany bude bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson. Na vnútrostraníckom hlasovaní poštou, ktoré sa konalo od 6. do 22. júla, sa zúčastnilo 87,4 percenta zo 160.000 členov Konzervatívnej strany.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky