Jednou vetou

Patakyová ani Ravasz na kritiku Solymosa nenabrali odvahu

László Sólymos (vľavo) a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Getty Images

To chce ozaj hrošiu kožu! Rasistické slová na adresu Číňanov z úst exministra Lászloa Solymosa a jeho brata pri nočnom incidente v centre Bratislavy z minulého týždňa neprekážajú splnomocnencovi pre rómske komunity Ábelovi Ravaszovi. A nevyjadruje sa k nim ani verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Obaja nominanti strany Most-híd na kritiku Solymosa nenabrali odvahu.

Pellegrini Sólymosovi: Ožral si sa? Pobil si sa? Toto by si mal urobiť!

László Solymos môže byť v úplnom pokoji. Most- Híd zatvoril pred jeho údajnými nadávkami voči príslušníkom inej národnosti oči.  Strana pritom reprezentuje na Slovensku maďarskú národnostnú menšinu a hlási sa k tolerancii voči iným národnostiam.

Po prešľape Lázsla Solymosa sa majú ich priaznivci uspokojiť s demisiou na ministerský post. Mesiac pred novými parlamentnými voľbami.

„Bili sa, kopali, tí dvaja muži mali rasistické nadávky typu, Číňania, choďte domov, čo tu robíte,“ opísal podľa Denníka SME kuchár reštaurácie Mondieu Jozef Šarközy potýčku v centre Bratislavy. Rasistické poznámky na adresu Číňanov mal nielen exministrov brat, ale aj priamo  Lázsló Solymos.

FOTO: Nervózny z budúcnosti? Bugárov minister Sólymos blúdil po obchodnom centre

Toho sa už zastal predseda stranyMost-híd Béla Bugár. Azda najšokujúcejšia je však obhajoba Ábela Ravasza, ktorýby mal byť na podobné prejavy citlivý. ,,Poznám ho desať rokov a považujem ho za seriózneho, čestného a oddaného politika. Urobil chybu a čelil následkom tak rýchlo a priamo, ako máloktorý iný ústavný činiteľ. Boj jedným z mála ľudí, ktorý od začiatku podporil moje úsilie o vytvorenie integračných projektov pre Rómov. Poznám ho dobre a preto obvinenia z rasizmu považujem za absurdné,“ reagoval  splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz na svojho kolegu.

Ombudsmanka Mária Patykyová sa komentovaniu Solymosa radšej vyhla. ,,Vzhľadom na apolitickosť a nestrannosť verejnej ochrankyne právnepovažujeme za vhodné sa k nim vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa úradu verejného obhajcu práv Michaela Pavelková.

Most – Híd Solymosa necháva na vysokom mieste kandidátky do parlamentýnch volieb. Číslo 3 na kandidátke ani napriek rasistickým útokom v Moste nikomu neprekáža.

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

NAKA pri dnešnej protidrogovej akcii na východe Slovenska zadržala 9 osôb