Jednou vetou

Patakyová oceňuje rozhodnutie Gála nevydať do Ruska Vinogradova

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová

foto: TASR

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová oceňuje v otvorenom liste ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi (Most-Híd) nevydanie Valentina V. Vinogradova do Ruska. Informovala o tom hovorkyňa Kancelárie verejného ochrancu práv Michaela Pavelková.

„Oceňujem vaše rozhodnutie nepovoliť vydanie vyžiadanej osoby v prípade pochybností o rešpektovaní jej základných práv a slobôd v dožadujúcom štáte, ktoré má garantované medzinárodnými ľudskoprávnymi dohovormi,“ uviedla v liste Patakyová.

Gál rozhodol o nevydaní Vinogradova do Ruska

V súvislosti s dodržiavaním ľudských práv Vinogradova po prípadnej extradícii Patakyová poukázala na správy Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania, ktorý podľa nej pravidelne upozorňuje na zlé podmienky v ruských väzniciach.

Gál na sociálnej sieti uviedol, že ku každému prípadu pristupujú individuálne a na základe faktov v konkrétnom prípade. „V tom aktuálnom sme mali dôvodné obavy o porušenie ľudských práv na základe špecifických aktivít v procese. Preto som rozhodol o nevydaní osoby,“ spresnil Gál v stanovisku.

Danko: Vážení veľvyslanci, podporte aj pochod Hrdí na rodinu

Vinogradov bol v Ruskej federácii podozrivý z trestného činu krádeže cudzieho majetku podvodom, ktorý mala byť vykonaný organizovanou skupinou vo zvlášť veľkom rozsahu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky