Jednou vetou

Pavel Macko: Za nitky ťahajú iní a to vyvoláva pochybnosti

Bývalý generál Pavel Macko bude radiť Beblavému a strane Spolu

fautorská koláž hlavne.sk, TASR, facebook

Odišiel z armády, lebo vyjadruje nespokojnosť nad dianím v armáde a bezpečnostnej politike. Pavel Macko v minulosti spolupracoval s Borisom Kollárom a teraz bude radiť Beblavému. Bývalý generál ozbrojených síl chce, aby sa v rámci politiky venovalo viac času rezortu obrany. Chce zastaviť privatizáciu bezpečnostných zložiek, naráža tým aj na súčasného ministra obrany Petra Gajdoša.

VIDEO: Rozzúrený Fico reaguje

Macko bol jedným z najskúsenejších dôstojníkov našich ozbrojených síl. Ako jediný Slovák pôsobil v NATO v rokoch 2011 – 2013, kde zastával funkciu šéfa na medzinárodnom výcvikovom stredisku v Poľsku. Taktiež bol najvyššie postaveným Slovákom v štruktúrach Severoatlantickej Aliancie.

Do mája tohto roku pôsobil  bývalý generál v rámci armády ako prvý zástupca náčelníka generálneho štábu. Na svoj post rezignoval – vnímal to ako formu protestu proti tomu, že SNS si prestrčila svojho kandidáta na čelo armády.

Prečo eskortovali Kočnera do Leopoldova?

V minulosti pomáhal Borisovi Kollárovi a Sme rodina pripravovať odbornú konferenciu o bezpečnosti. V súčasnosti je bližšie vstupu do politiky. Macka predstavili na štvrtkovej tlačovej konferencii strany SPOLU ako odborného konzultantanta v rámci armády. „Oblasť obrany aj bezpečnosti bola dlhodobo zanedbávaná, je na čase to zmeniť,“ uviedol Pavel Macko.

Bývalý generál je známy tým, že kritizuje súčasného ministra Petra Gajdoša, ktorý je nominantom SNS. Vyčíta mu,  že rezort riadia stranícke záujmy, hoci je sám dnes v podobnej situácii.  Na otázku prečo zaujíma takýto postoj, odpovedal: „Gajdoš je bývalý vojak, určite má svoje schopnosti a kvality. Ale hádanka je v tom, či naozaj je Gajdoš pánom všetkých vecí a udalostí v rámci rezortu obrany. Napríklad, taký Ján Hoľko (generálny tajomník ministerstva obrany) má veľmi silný vplyv, ako šéf služobného úradu a vyvoláva to neistotu,“ uzavrel pre hlavne.sk Macko.

Organizátorka protestov Karolína Farská v sídle OĽaNO: Pre toto som tam bola

Všetko, čo sa v rámci armády deje, majú podľa neho v rukách: predseda parlamentu a SNS Andrej Danko, Anton Hrnko (šéf branno-bezpečnostného výboru parlamentu, tiež SNS), Ján Hoľko (generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany), Peter Gajdoš (minister obrany) a Daniel Zmeko (náčelník generálneho štábu).

Je zaujímavé, že Hoľko je z uvádzanej pätice najmenej dôležitým členom, avšak práve on je podľa všetkého „človekom v pozadí“ ministerstva.

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

Môže vás zaujímať

Tohoročné oslavy 76. výročia SNP budú sprevádzať prísne opatrenia