Jednou vetou

Pellegrini a Sulík sa stretnú pre Globálny pakt OSN o migrácii

Premiér Peter Pellegrini a šéf liberálov Richard Sulík

foto: koláž hlavné.sk/TASR

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a predseda opozičnej SaS Richard Sulík sa v stredu (21. 11.) ráno stretnú na Úrade vlády SR, kde budú hovoriť o Marrákešskej deklarácii. Informoval o tom hovorca liberálov Róbert Buček.

Na blížiacom sa stretnutí v Marrákeši majú štáty riešiť Globálny pakt Organizácie spojených národov (OSN) o migrácii. Niektoré krajiny ho podpísať nechcú. Dokument rozdeľuje aj slovenskú politickú scénu. Pre SNS je pakt obsahovo neakceptovateľný, SaS ho označila za nebezpečný. Odmieta ho aj Sme rodina.

Lajčák je pre pakt o migrácii ochotný zvažuje demisiu

Národniari žiadajú, aby vláda SR s dokumentom nesúhlasila a tiež, aby na stretnutie v Marrákeši nikto za Slovensko nešiel. Pakt kritizoval expremiér a predseda Smeru-SD Robert Fico. Minister zahraničia Miroslav Lajčák pripustil, že je ochotný zvážiť demisiu, ak parlament odhlasuje, že sa Slovensko k paktu nepridá.

Premiér Pellegrini dúfa, že na stredajšom Zahraničnom výbore Národnej rady (NR) SR sa politici dohodnú, akým spôsobom bude Slovensko tlmočiť svoje výhrady ku Globálnemu paktu OSN o migrácii.

Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky