Jednou vetou

Pellegrini: Do fondu EÚ pre Afriku sa presunie ďalších 500 miliónov eur

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Na summite EÚ sa dohodlo, že do trustového fondu pre Afriku sa presunie ďalších 500 miliónov eur. Ide o rezervný fond, do ktorého výrazne prispela aj V4, pričom v prepočte na obyvateľa išlo o významnú kontribúciu, povedal počas piatkovej tlačovej konferencie v Bruseli predseda vlády SR Peter Pellegrini.

„Do trustového fondu pôjde 500 miliónov eur, s tým, že členské štáty sú vyzvané, aby aj navyše prispievali do trustového fondu EÚ… To je fond, do ktorého V4 prispela myslím 35 miliónov eur v prvom kole a samozrejme Slovenská republika bude v prípade potreby a prejavenia solidarity ochotná príspevky navýšiť. O (ich) výške ešte hovoriť nemôžem, lebo nebežala takáto diskusia,“ povedal slovenský premiér. Dodal, že o tejto veci sa SR pravdepodobne ešte poradí s ďalšími krajinami V4.

Na Slovensko neprídu žiadni migranti bez nášho súhlasu, povedal Pellegrini

Ohľadne Afriky je podľa Pellegriniho dôležité, aby EÚ s Afrikou nenarábala ako s „kontinentom, z ktorého k nám prúdi migračná vlna, ale aby sme africký kontinent vnímali v kontexte budúceho rozvoja a prosperity“. Výzva, na ktorej sa lídri na summite EÚ dohodli, smerovala podľa jeho slov k tomu, aby EK a európske krajiny urobili všetko pre to, aby pomohli „aj africkému kontinentu a jednotlivým štátom zvyšovať kvalitu života, budovať infraštruktúru, vzdelávanie, zdravotníctvo“ a podobne.

Európska komisia sa podľa premiéra ďalej zaviazala udržiavať korektné vzťahy a diskusiu s Tureckom, s ktorým má EÚ dohodu v oblasti migrácie. V tejto súvislosti sa podľa Pellegriniho hovorí o ďalšom možnom príspevku niekoľkých miliónov eur, ktoré by sa poskytli Turecku v rámci implementácie tejto dohody.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky