Jednou vetou

Pellegrini je znepokojený informáciami, ktoré prichádzajú z Kyjeva

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je znepokojený informáciami, ktoré v priebehu pondelka prichádzajú z Kyjeva. Podľa neho politické vyjadrenia ako stanné právo, plná bojová pohotovosť či vyhlásenie vojnového stavu znepokojujú nielen medzinárodnú verejnosť, ale aj nás priamych susedov Ukrajiny, uviedol to na svojom profile na sociálnej sieti.

Ako ďalej doplnil, nie sú to dobré správy. „Úprimne si želám, a myslím, že hovorím v mene každého občana Slovenskej republiky, aby došlo k upokojeniu vyhrotenej situácie,“ povedal Pellegrini s tým, že nikto si neželá ozbrojený konflikt. „Na diplomatickej úrovni je potrebné urobiť všetko pre zachovanie pokoja v Európe,“ dodal premiér.

K incidentu v Azovskom mori došlo v nedeľu 25. novembra. Velenie ukrajinskej armády informovalo, že išlo o vopred naplánovaný presun lodí z prístavu Odesa do prístavu Mariupoľ, ktorý sa začal 23. novembra.

Francúzsko a Nemecko chcú byť sprostredkovateľmi v rusko-ukrajinskej kríze

Rusko vyhlasuje, že tri ukrajinské lode narušili námornú hranicu Ruska, keď sa pokúšali vplávať do Azovského mora cez Kerčský prieliv. Podľa Ruska sa ukrajinské lode v tejto uzavretej zóne pohybovali niekoľko hodín, pričom vykonávali „nebezpečné manévre“ a „nereagovali na výzvy posádok ruských lodí“.

Vzhľadom na to ruská strana, ktorá tento incident považuje za porušenie medzinárodného práva, použila strelné zbrane. Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne vážny.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky