Jednou vetou

Pellegrini kritizuje politikov SMER-SD, Bugár nesúhlasí s Ficom a Danko žasne

Ústavných sudcov sa zatiaľ nepodarilo zvoliť

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Zmätok a chaos. Premiér Peter Pellegrini v piatok kritizoval poslancov svojej strany za hlasovanie pri ústavných sudcoch, predseda Most Híd naďalej trvá na tom, že Most-Híd by predsedu koaličného SMER-SD R. Fica ako kandidáta nepodporil. Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková ešte verejnosti ďalší režim fungovania súdu po tom, čo z neho má odísť už zajtra 9 sudcov nepredstavila. A Andrej Danko, predseda SNS, žasne a hľadá dohodu. Tak vyzerá dianie na Slovensku po neúspešnej 2. voľbe ústavných sudcov.

Druhá šanca za nimi. Počet zvolených kandidátov na ústavných sudcov: 0

Nových ústavných sudcov by mali v parlamente voliť koncom marca a voľba by mala byť tajná, uviedol to dnes predseda NR SR Andrej Danko (SNS).  „Pravdepodobne tá druhá voľba bude tajná, keď už verejná nebola úspešná,“ uviedol A. Danko, ktorý nechce, aby  nových sudcov menoval prezident Andrej Kiska.

„Žasnem nad vyhláseniami niektorých politikov. V histórii voľby ústavných sudcov SR už niekoľkokrát vznikli obdobné, obdobne závažné alebo menej závažné situácie,“ uviedol Andrej Danko s tým, že je evidentné, že „bez politickej dohody nie je možné ústavných kandidátov zvoliť“.

Kňaz sa pustil kvôli ústavnému súdu do prezidenta Kisku

V stanovisku Ústavného súdu zo včerajšieho dňa bolo uvedené, že „Ústavný súd SR má provizórne riešenie situácie, ak by do soboty (16. 2.) nedošlo k vymenovaniu nových ústavných sudcov. Informovať o ňom bude, až keby k tejto situácii došlo,“ uvádza sa v stanovisku, podľa ktorého prípadné nevymenovanie nových ústavných sudcov súd paralyzuje.

Zatiaľ nikto žiadne riešenie nepredložil. Očakáva sa, že zostávajúci štyria sudcovia na ÚS SR vytvoria jeden senát, ktorý by do zvolenia nových sudcov rozhodoval. Predĺžiť mandáty súčasným sudcom je podľa odborníkov jednak ústavne kontroverzné a časovo nestihnuteľné.

Celé dianie vyostrilo politickú situáciu. Predseda Most – Híd Béla Bugár vyhlásil: „Tak ako sme hovorili, že Roberta Fica nevieme zvoliť, tak nebudeme vedieť ani v budúcnosti.“

Premiér Peter Pellegrini dnes ostro kritizoval poslancov svojej strany. „Klub našej vlastnej strany sa spolupodieľal na tom, že od zajtra bude súd nefunkčný,“ vyhlásil na brífingu v Košiciach premiér P. Pellegrini na margo toho, že politici odovzdali aj v 2. kole prázdne hlasovacie lístky.  Koalícia mala podľa neho zvoliť toľko kandidátov, aby bol súd funkčný.

Exkluzívny rozhovor: Duckého som nezabil; odkazuje z Ukrajiny muž obvinený z vraždy

Poslanec Dušan Jarjabek považuje Pellegriniho kritiku za dôsledok slabej komunikácie. Poukázal na to, že premiér nie je v Bratislave, ale poslanci Smer-SD áno. „Máme svoje vedenie klubu a predsedníctvo strany. Keby sa stretli, neprišlo by k takýmto vyjadreniam,“ povedal. „Môj postoj vychádza z presadenia verejnej voľby, s ktorou mám problémy. Problém  nie je ohľadom kandidátov, ale verejná verzus tajná voľba. Tajná voľba je najkorektnejšia,“ dodal.

Jeho stranícky kolega Ľubomír Petrák si myslí, že Pellegrini by mal komunikovať viac osobne ako mediálne. „Máme poslanecký klub, na ktorom sme si mohli tieto otázky vydiskutovať. Ja som sa zachoval správne, odovzdal som prázdny hlasovací lístok. Vo chvíli, keď sa dohodneme na tajnej voľbe, nemám problém voliť,“ uzavrel. Viacerí poslanci Ficovho Smer-SD dnes nedvíhajú telefón.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

 

 

 

Môže vás zaujímať

Odsúdeného Mišenku zadržali v Rakúsku