Jednou vetou

Pellegrini má svoje úspechy, stratená dôvera v štát sa však buduje veľmi ťažko

Peter Pellegrini

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Presne pred rokom, 22. marca 2018, bol Peter Pellegrini vymenovaný za nového predsedu vlády Slovenskej republiky. Do kresla ministra vnútra vtedy zasadol Tomáš Drucker, manažér, ktorému dôverovali nielen v Smere, ale aj v Kiskovom prezidentskom paláci. Situácia sa za rok celkom dramaticky zmenila.

Kauza Okresný úrad: Obvinený exfunkcionár MOSTu sa zbavuje majetku ako Bašternák

Po udalostiach spojených s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nastalo na slovenskej politickej scéne zemetrasenie. Prezident Andrej Kiska vystúpil so zásadným prejavom, ktorým nasmeroval verejnú diskusiu. Videl len dve možnosti – predčasné parlamentné voľby, alebo zásadnú rekonštrukciu vlády.

Trapas u premiéra. Pre toto nebol Pellegrini naživo v diskusnej relácii

Vládna koalícia v zostave Smer-SD, Most-Híd a SNS si vybrala druhú možnosť. Viac-menej zásadnú rekonštrukciu vlády na pôdoryse týchto troch subjektov. Ešte predtým, ako premiér Róbert Fico podal demisiu do rúk prezidenta Kisku, však prišla vláda o ministra kultúry Maďariča a ministra vnútra Kaliňáka.

Kandidát do koča i do voza

Kandidátom na nového predsedu vlády sa stal Peter Pellegrini, dovtedajší podpredseda vlády pre investície a informatizáciu, bývalý predseda parlamentu a bývalý minister školstva, podpredseda strany Smer-SD. Pár dní predtým síce v RTVS tvrdil, že nič také neplánuje, ale možno sa len riadi Kiskovým bonmotom: „Ak chcete Boha rozosmiať, povedzte mu svoje plány.“

Knihy nestrácajú na popularite! Títo autori a žánre stále letia.

Robert Fico s úsmevom podáva demisiu do rúk prezidenta Kisku, marec 2018. Foto: TASR

FOTO: Ficove údajné kontakty s mafiou si preklepol aj bývalý šéf ŠtB Lorenc

Začiatky Pellegriniho snáh o zostavenie vlády vôbec neboli ľahké. Prvý zoznam kandidátov na ministrov, ktorý priniesol prezidentovi, podľa Kisku nebudil dostatočnú dôveru. Na post ministra vnútra navrhoval štátneho tajomníka Jozefa Ráža ml.

Výhody v base? Bašternák sa chystá na presun

Ešte v ten deň sa vynorili fotografie z oslavy (TU) narodenín bývalého ministra Kaliňáka, ktorých sa Ráž zúčastnil. Na zábere pózoval aj dnes už bývalý šéf železníc Martin Erdössy.

Nakladačka Gajdošovi. Exminister zvozil náborovú kampaň do ozbrojených síl

Podľa neoverených informácií hrozilo, že prezident Kiska naplno využije svoju ústavnú kompetenciu a poverenie na zostavenie vlády Pellegrinimu odoberie. V hre mohla byť aj úradnícka vláda.

Kríza, ktorá zdolala aj krízového manažéra

Peter Pellegrini vyskúšal inú stratégiu. Prehovoril Tomáša Druckera, ministra zdravotníctva z tretej vlády Róberta Fica a takzvaného „krízového manažéra“, aby opustil svoj rezort a pokúsil sa prevziať vnútro po Róbertovi Kaliňákovi.

Drucker si zavolal na pomoc známych marketérov

Predseda SMER-SD Robert Fico (vľavo) a podpredseda strany Peter Pellegrini. | foto: TASR - Radovan Stoklasa

 

Čižnár kritizuje moderátora televízie Markíza: Kovačič je neochotný vnímať fakty

Podpredsednícku stoličku pre investície po Pellegrinim prevzal kolega zo Smeru Richard Raši, zdravotníctva sa chopila tajomníčka Kalavská a kultúry Ľubica Laššáková. Poslednú zmenu zapríčinila Lucia Žitňanská, ktorá sa stiahla z ministerstva spravodlivosti a uvoľnila priestor Gáborovi Gálovi. Zvyšní ministri, napriek výhradám prezidenta Kisku, zostali na svojich miestach.

FOTO: Vymení raketoplán? Ivan Bella si obzeral jachty a karavány

Už 22. marca 2018 bola vymenovaná nová vláda na pôdoryse strán Smer-SD, Most-Híd a SNS, tentoraz na čele s Petrom Pellegrinim. O dôveru v parlamente požiadali naozaj netradične – od slova do slova skopírovali programové vyhlásenie predchádzajúcej vlády s mnohými neaktuálnymi bodmi. Avšak koalícia zapracovala ako švajčiarske hodinky a potrebných 76 hlasov a ešte zopár navyše sa našlo.

Robert Fico: Drucker sa naplašil, lebo nebol schopný vysvetliť minulosť

Tomáš Drucker. | Foto: hlavne.sk

 

Exkluzívne foto: Drucker zakladá stranu. Tajné stretnutie s koaličným poslancom

Asi najzvláštnejším príbehom celej novej vlády bolo pôsobenie ministra vnútra Tomáša Druckera. Od 22. marca do 17. apríla zápasil sám so sebou a s policajným prezidentom Tiborom Gašparom, ktorého odstúpenie žiadali ľudia na námestiach protestujúci za slušné Slovensko. Nakoniec paradoxne odišiel Drucker, minister, ktorý mal dôveru prezidenta Kisku, nie Gašpar.

Zmeny v polícii, Pellegrini v akcii

Avšak situácia sa ešte väčšmi zamotala. Vnútro dočasne prevzal Pellegrini a relatívne expresne sa s Gašparom dohodol, že sa stiahne. O to väčšie sa zdalo byť rozčarovanie z krátkeho pôsobenia Tomáša Druckera.

Predčasné voľby vôbec nie sú nereálne. Toto povedal premiér o fungovaní koalície

Na ministerstvo vnútra bola neskôr vymenovaná Denisa Saková, Kaliňákova štátna tajomníčka. Za policajného prezidenta si vybrala generála Milana Lučanského.

Aktuality.sk zverejnili posledný Kuciakov článok o talianskej mafii na Slovensku

Postupne sa menili pomery napríklad aj v Národnej kriminálnej agentúre, ktorú opustil jej šéf Peter Hraško, či v protikorupčnej jednotke NAKA, z ktorej zasa odišiel Robert Krajmer. Krajmer sa preslávil najmä prítomnosťou na mieste vraždy Jána Kuciaka, ktorú sa vyšetrovateľom nepodarilo dôveryhodne odôvodniť.

FOTO: Zmizlo vám jedlo na tanieri? Možno to bol tento lietajúci hladoš

Policajný prezident Lučanský a ministerka vnútra Denisa Saková. Foto: TASR – Dušan Hein

 

FOTO: Kiska, Gašparovič, Schuster a Zeman: Kde všade boli a koho stretli?

Zaujímavosťou bolo, že Krajmer aj Gašpar istý čas ďalej pracovali pre ministerstvo vnútra ako poradcovia. Odišli až po odhalení tejto skutočnosti zo strany médií a po vytvorení verejného tlaku, respektíve po prevalení ďalších škandálov. Gašpar je napríklad podozrivý z toho, že dal rozkaz na lustrovanie Jána Kuciaka. Obhajoval sa naozaj čudesne a to tak, že sa priznal aj k ďalšiemu lustrovaniu približne dvadsiatky novinárov. Svoj záujem o Kuciaka tesne pred jeho vraždou zatiaľ nevysvetlil.

Nízke očakávania a opatrná nádej

Napriek výhradám, ktoré mala verejnosť voči Lučanskému a Sakovej, sa zdá, že odvážnym a slobodným vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom predsa len dodala situácia po vražde novinára novú energiu. Dôsledkom toho je aj fakt, že Ladislav Bašternák – „náš človek“ a symbol korupcie – bol právoplatne odsúdený za daňové podvody a dnes sedí vo väzbe. Fakt, že vykonávatelia vraždy Jána a Martiny sú takisto pravdepodobne za mrežami. Fakt, že z vraždy bol obvinený aj možný objednávateľ Marián Kočner, ktorý takisto sedí vo väzení.

Bašternák sa prihlásil na výkon trestu

Marián Kočner. Foto: TASR | foto: TASR - Dušan Hein

 

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

Verejnosť má dnes nádej na spravodlivé došetrenie tejto ohavnej vraždy a to je možno aj viac, než prezident a verejnosť od vlády Petra Pellegriniho čakali.

Otázkou zostáva, ako dlho sa bude premiérovi dariť držať pokope koalíciu a či nás čakajú predčasné voľby. Andrej Danko, najmä po prevalení faktov o jeho rigoróznej práci, dáva stále väčšmi najavo svoju nespokojnosť a prichádza s návrhmi zákonov bez predchádzajúcej konzultácie s partnermi.

Doma sa mu všetci smejú, tak sa chodí školiť do Prahy. Danko vybehol za Zemanom

Národné záujmy konzultuje skôr s Kremľom, prípadne s českým prezidentom Zemanom. Róbertovi Ficovi nevyšiel odchod na Ústavný súd, Béla Bugár zasa pohorel v súboji o prezidentský palác. Nasledujúci rok bude pravdepodobne minimálne tak zlomový ako ten uplynulý.

Pridajte sa k nám na facebooku – nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Kandidát na predsedu súdu zatajil manželku a jej prieťahy