Jednou vetou

Pellegrini: Názory o brexite sa doposiaľ nezblížili

Predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Foto: TASR

Situácia okolo blížiaceho sa brexitu je naďalej komplikovaná a ako sa ukazuje, nie každá zo strán má svoje červené čiary, cez ktoré nechce prejsť. Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to uviedol v druhý deň rokovaní neformálneho summitu šéfov štátov a vlád EÚ v Salzburgu pred pracovným obedom, na ktorom sa už nezúčastnila britská premiérka Theresa Mayová.

Predstava Spojeného kráľovstva, že by si ponechalo iba slobodu pohybu tovarov, je pre ostatných partnerov v Únii neprijateľná, pokračoval premiér. „My chceme rešpektovať buď všetky slobody, to znamená slobodu pohybu tovaru, služieb, obyvateľov ľudí a kapitálu.“

Otvorenou a nedoriešenou otázkou stále ostáva napríklad otázka štátnych hraníc medzi Írskom a Severným Írskom.
Pellegrini priblížil taktiež stredajšie vyjadrenie britskej premiérky Mayovej, podľa ktorej už druhé ani doplňujúce referendum o brexite nebude.

Už sú kamaráti. Pozrite sa, čo dostal Tomáš od Danka

„Britské kráľovstvo opúšťa Európsku úniu k dátumu tak, ako je to oznámené, bez ohľadu na to, či bude, alebo nebude dohoda,“ citoval slová premiérky Mayovej. Zostávajúcich 27 členských štátov však napriek tomu do poslednej chvíle preferuje uzatvorenie akejkoľvek dohody, čo je pre obe strany lepšie.

Slovensko vzhľadom na čas, ktorý ostáva na schvaľovaciu procedúru dohody, podporuje zvolanie mimoriadneho novembrového summitu iba o otázke brexitu. „Máme pred sebou ešte veľa intenzívnych rokovaní, ale dnes sa ešte nedá povedať, že by sa tieto názory zblížili,“ uzavrel Pellegrini.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra