Jednou vetou

Pellegrini nechce svoj čas míňať na pseudo problémy, pre SNS je dôležité čo povie Fico

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nechce míňať svoj čas na problémy, ktoré nie sú reálne, neexistujú a sú len vymyslené. Taktiež sa mu nepáči vzrastajúce napätie a nervozita v slovenskej spoločnosti. Povedal to v nedeľnej relácii TA3 V politike.

aktualizované: 14:33

„Vytvárame si pseudozástupný problém. Nafúkneme ho. Zrazu o ňom budeme dva týždne rozprávať a zabudneme, že treba riešiť iné veci. To sa mi nepáči. …Dajme si pozor, aby sme nenatiahli tetivu na luku tak, že nám nakoniec ten luk praskne,“ zdôraznil.

Pellegriniho ambíciou je dokončiť svoju vládu a podržať ju do riadneho termínu volieb v roku 2020. Potrebuje však cítiť, že je pre krajinu prínosom. V prípade, že tento vzťah nebude fungovať, vie si predstaviť v budúcnosti aj iný, ako politický život. Myslí si tiež, že na to, aby strana Smer-SD fungovala, musí sa prispôsobiť novej dobe.

SNS podporí návrh na predčasné voľby

Riešiť by sa mali na Slovensku podľa neho najmä problémy školstva, zdravotníctva, poľnohospodárov či prepadnutých eurofondov. „Toto riešme. Pokiaľ ma budú vyzývať na debatu na takéto témy, tak budem diskutovať od rána do večera aj každý deň,“ tvrdí.

Za tvorcov atmosféry v spoločnosti označil predseda vlády najmä médiá a politikov. „Ja si myslím, že aj preto, že sa často situácia v slovenskej spoločnosti formuje nie tak správnym smerom, to vytvára priestor pre extrém. …V tomto smere si musíme kriticky pozrieť do vlastných radov, aj sami na seba a netváriť sa, že nevieme, prečo sa to deje,“ povedal.

Most-Híd: O predčasných voľbách sa má hovoriť na Koaličnej rade, nie médiám

Bojovať proti extrémizmu sa podľa Pellegriniho dá utlmovaním vášní. Za najdôležitejšie považuje upokojovať, vysvetľovať a hlavne doručovať výsledky práce spoločnosti. Taktiež ale odmieta útoky na stranu Smer-SD a tvrdí, že sa bude brániť.

Pellegrini taktiež dodal, že by otázku bývania neriešil tak, ako predseda strany Smer-SD Robert Fico. Vníma, že veľkú časť spoločnosti to traumatizuje.

SNS: Pellegrini sa stal predsedom vlády zhodou náhod

Na premiérove slová reagovala aj SNS. Tá mu vo svojom stanovisku dala najavo, že pre nich je partnerom prioritne Robert Fico. „To, čo rozpráva Peter Pellegrini v reláciách, pre nás nie je podstatné. Stal sa predsedom vlády SR zhodou náhod. Jeho osobný názor nemá žiadnu politickú relevanciu. Dôležité je ako sa vyjadrí na koaličnej rade predseda Smeru SD Robert Fico,“ píše SNS.

Ak má byť nejaká zmluva prijatá, musí spĺňať určité podmienky

Ak by mala byť zmluva o finančnej pomoci z USA na opravu slovenských vojenských letísk, či akákoľvek podobná zmluva prijatá, musí spĺňať presne stanovené podmienky. Zatiaľ je však vo fáze návrhu. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) preto nateraz nevidí dôvod na pád vlády.

V dohode s USA Paška nevidí pomoc Slovensku,ale dobudovanie amerických kapacít

Ak by bola pre Slovensko takáto či podobná zmluva nevýhodná, tak by premiér podľa svojich slov nikdy ani nedovolil zaradiť ju na rokovanie vlády. „Rokovania môžu pokračovať za podmienky, že bude garantovaná suverenita SR, že nesmie byť porušená Ústava SR, ani žiaden zákon. Tá zmluva, ak bude vôbec dorokovaná, nesmie nijakým spôsobom dávať mandát na prítomnosť vojakov USA na území SR. Nikto u nás nemôže na základe tejto zmluvy realizovať nejaké projekty, alebo stavať niečo, pokiaľ si to sami nebudeme želať,“ zdôraznil.

Premiér opakovane zdôraznil, že v súčasnosti existuje iba predbežný text zmluvy. K vyhláseniam či rozhodnutiam o vystúpení z koalície by malo podľa Pellegriniho dôjsť až vtedy, keby existovalo definitívne znenie zmluvy, kde by už ani jedna strana nevedela nič zmeniť. Tiež zdôraznil, že na to, aby akákoľvek zmluva s podobným znením bola prijatá, musí prejsť dlhým a kompletným procesom.

Rokovania o obrannej dohode s USA podľa Pašku nemôžu pokračovať, Osuský s tvrdením nesúhlasí

Pripomenul, že rokovanie Koaličnej rady je dohodnuté na utorok (26. 3.). Od jej výsledku sa budú odvíjať ďalšie kroky súčasnej vládnej koalície.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky