Rokovania o novej vláde pokračujú: Pellegrini priniesol nový zoznam Kiskovi

Peter Pellegrini, poverený zostavením vlády SR

koláž hlavné.sk

Dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) odovzdal v stredu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi druhý návrh na členov jeho vlády. Oproti pôvodnému zoznamu, ktorý hlava štátu odmietla, došlo k zmene v nominácii na post ministra vnútra. Ten má namiesto Jozefa Ráža ml. zastávať Tomáš Drucker, ktorého má na poste ministra zdravotníctva vystriedať Andrea Kalavská.

16:20 Andrej Kiska sa podľa vlastných slov rozhodol ukonči politickú krízu na Slovensku a vymenuje Petra Pellegriniho za predsedu vlády. Kiska vymenuje novú vládu, so zložením nie je stopercentne spokojný

15:53 Po stretnutí s prezidentom sa pred novinárov postavil aj Tomáš Drucker, ktorý povedal, že od neho nemožno očakávať, že hneď ku všetkému zaujme postoj. Drucker: Som pripravený na personálnu dôraznosť

15:40 U prezidenta bol aj kandidát na podpredsedu vlády pre informatizáciu Richard Raši, ktorý uviedol, že nie je IT-čkár, ale chcel by priniesť pohľad zo strany prijímateľa, web slovensko.sk údajne navštívil dnes prvýkrát.

13:39 Andrej Danko má informácie, že prezidentovi už nič nebráni k vymenovaniu vlády. Viac sa dočítate tu>>>

13: 30 Kollár: Útokom na Krištúfkovú chce SNS zakryť vlastné kauzy a prepojenia . Petra Krištúfková uviedla, že dané obvinenia už vysvetlila x-krát.

12:27 Referendum za predčasné voľby chce vyhlásiť hnutie OĽaNO, ktoré začalo rokovania s opozičnými stranami. „Veríme, že preziden bude na strane občanov“ vyhlásil Igor Matovič na tlačovej konferencii.

12:17 Kandidátka na ministerku kultúry Ľubica Laššáková sa stretla s prezidentom Andrejom Kiskom. „Nevidím dôvod byť iná ako Maďarič, za Sorosa sa ospravedlňujem„, vyhlásila po stretnutí.

12:13 Mená o ktorých rozhoduje prezident Andrej Kiska

11:50 Slovenská národná strana (SNS) –  navrhne odvolať na najbližšej parlamentnej schôdzi poslankyňu Petru Krištúfkovú (Sme rodina) z Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Viac sa dočítate tu>>>

10:20 Gábor Gál u prezidenta- Nominant na ministra spravodlivosti Gábor Gál s prezidentom Andrejom Kiskom diskutoval najmä o svojich prioritách, ktoré by chcel ako minister napĺňať. Hovorili o nových kritériách na budúcich ústavných sudcov, o dĺžke súdnych konaní. „Treba dotiahnuť veci, ktoré sú na stole, dotiahnuť staré exekúcie, a tým aj zrýchliť súdne konania,“ povedal. Gál u prezidenta: Odvolanie Kováčika nie je otázkou dňa

9:30 Peter Pellegrini prišiel k prezidentovi s novým návrhom ministrov-  „Môžem vyjadriť presvedčenie, že už nič nebráni tomu, aby pán prezident poobede oznámil, kedy novú vládu vymenuje,“ povedal Pellegrini po odchode od Kisku. Na margo Druckera poznamenal, že jeho úloha nebude jednoduchá, keďže vnútro je obrovský rezort. „Ale v danom momente je tá najsprávnejšia osoba, ktorá má manažérske zdatnosti,“ poznamenal s tým, že ho museli presviedčať.

V súvislosti s ďalším postupom Pellegrini avizoval, že ak Kiska vymenuje novú vládu ešte tento týždeň, požiadal by predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), aby ju zvolal, ak je to možné, tiež ešte tento týždeň. Po Pellegrinim prídu za Kiskom na konzultácie aj noví ministri budúcej vlády. Prezident si postupne zavolal kandidáta na ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), kandidátku na ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú (Smer-SD), kandidáta na podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer-SD), kandidáta na ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) a kandidátku na ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú.

K samotnému vymenovaniu vlády Petra Pellegriniho by malo podľa informácií TASR dôjsť vo štvrtok (22.3.) dopoludnia.

Môže vás zaujímať

O podmienkach štúdia vo V. Británii po brexite sa žiaci dozvedia na StudyFeste