Jednou vetou

Pellegrini oficiálne prevzal predsedníctvo vo V4

Slovenský premiér Peter Pellegrini, maďarský premiér Viktor Orban, český premiér Andrej Babiš a poľský premiér Mateusz Morawiecki

foto: facebook.com

Predseda vlády SR Peter Pellegrini vo štvrtok v Budapešti oficiálne prevzal od maďarského premiéra Viktora Orbána rotujúce ročné predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke (V4).

aktualizované: 16:37

Slovensko sa predsedníctva ujme 1. júla, predsedať tomuto zoskupeniu bude piatykrát.

Pellegrini na spoločnej tlačovej konferencii s Orbánom povedal, že mottom slovenského predsedníctva bude „Dynamický Vyšehrad pre Európu“, pričom program je postavený na troch hlavných prioritách. Sú nimi silná Európa, bezpečné prostredie a inteligentné riešenia.

Mottom slovenského predsedníctva vo V4 bude Dynamický Vyšehrad pre Európu

Cieľom slovenského predsedníctva je priniesť konkrétne výsledky na prospech občanov krajín V4, zdôraznil slovenský premiér, ktorý vyzdvihol, že maďarskému predsedníctvu sa podarilo aktívne a úspešne presadzovať mnohé projekty, medzi nimi aj inovatívne projekty a startupy pochádzajúce z krajín V4.

„Vyšehrad sa Európe nikdy neotočil chrbtom. V každej oblasti sme sa správali zodpovedne a cítili sme svoj príspevok k riešeniu problémov. A aj pri migrácii sme prijali konkrétne kroky, ako napríklad značný príspevok práve krajín V4 do zvereneckého fondu pre Afriku, ktorý bol dohodnutý práve počas maďarského predsedníctva,“ konštatoval Pellegrini. Slovensko chce podľa jeho slov nadviazať od 1. júla na tieto aktivity.

„Najúspešnejšou krajinou európskeho kontinentu za uplynulé desaťročie je Slovensko. My potrebujeme, aby nás viedla úspešná krajina,“ komentoval Orbán prevzatie predsedníctva vo V4 Slovenskom.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky