Jednou vetou

Pellegrini: Podpora reformy nemocníc je o tom,že si uvedomujeme jej dôležitosť

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR - Martin Baumann

Schválenie návrhu reformy nemocníc na rokovaní kabinetu nebolo otázkou toho, že by sa predseda vlády postavil predsedovi najsilnejšej strany, ale pragmatickým postojom, zohľadňujúcim verejný záujem. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na to upozornil po piatkovom rokovaní vlády, keď odmietol, že by za vládnym schválením návrhu zákona o stratifikácii nemocničných zariadení bolo jeho víťazstvo v spore s Robertom Ficom (Smer-SD).

„V Smere si uvedomujeme, že slovenský pacient si zaslúži čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ povedal Pellegrini. Oznámil tiež, že v poslaneckom klube Smeru cíti podporu pre reformu. „Urobím všetko, aby Smer túto reformu aj v parlamente podporil,“ deklaroval.

Verí tiež v ústretovosť koaličných partnerov i poslancov opozície. „Myslím si, že už prvé čítanie bude dobrým testom, či z toho chcú robiť politiku alebo pôjde o konštruktívnu odbornú diskusiu,“ poznamenal.

Pellegrini by chcel spustiť aspoň prvú časť reformy nemocníc

Priznal, že schválenie stratifikácie je i pre neho osobne kľúčovou otázkou. „Sám by som dobre nespával, ak by sme tento prvý krok na vláde neurobili, to by som sa asi pýtal sám seba, na čo sedím na stoličke premiéra,“ povedal. Myslí si, že ak by stratifikácia na vláde neprešla, zrejme by celý projekt stroskotal.

Mieni, že v parlamente bude mať ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) pri schvaľovaní zákona „náročnú tortúru“. „Chcem ale všetkých vyzvať, aby sme za tým nevideli hárky papiera, ale osud slovenského zdravotníctva a zdravie obyvateľov SR,“ zdôraznil.

Deklaroval tiež, že aj keby sa mali realizovať v rozpočte na rok 2020 škrty, krátenie sa nebude týkať výdavkov na zdravotníctvo.

Môže vás zaujímať

Šéfa ĽSNS v minulosti odsúdili za dopravnú nehodu