Jednou vetou

Pellegrini: Ponechanie 12 aktivistov vo väzbe je na zváženie

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR/AP

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) má na význam ťažby uhlia na hornej Nitre iný názor než skupina ochranárskych aktivistov z Greenpeace. Premiér to uviedol na sociálnej sieti s tým, že sa mu nepáčia ani spôsoby, akými svoje názory prezentujú. Ich väzobné stíhanie je však podľa jeho slov na zváženie.

Chaos v RTVS: Rezník, dokedy sa budeme pozerať na takéto trapasy?!

„Nikto predsa nemôže len tak vstúpiť na cudzí pozemok. Ale je naozaj na zváženie, či tým najlepším krokom je ponechanie 12 mladých ľudí vo väzbe. Rešpektujem rozhodnutia súdov, ale tak, ako sa mi zdalo absurdné prepustenie z väzby zjavného vraha mladého Filipínca, tak sa intenzívne pozastavujem aj nad týmto rozhodnutím,“ uviedol Pellegrini.

Envirokauza: Minister Sólymos je ticho o spolustraníkovi obvinenom z korupcie

Takéto rozhodnutia mu podľa vlastných slov budú dávať logiku vtedy, keď všetci tí, ktorí sú zjavne nebezpeční, a ktorí páchajú trestnú činnosť, budú vo väzbe. Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) sa preto bude pýtať, ako nastaviť pravidlá v tejto oblasti. „Tak, aby boli väzobne stíhaní tí ľudia, ktorí sú skutočne nebezpeční pre spoločnosť,“ podotkol premiér.

Opozícia odsúdila väzobné stíhanie aktivistov Greenpeace pre protest v Novákoch

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov Greenpeace v súvislosti s protestom na ťažnej veži v areáli bane v Novákoch z 28. novembra. Aktivisti čelia obvineniu z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dôvodom takzvanej preventívnej väzby je podľa sudcu obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe podali všetci obvinení sťažnosti. Ich právni zástupcovia tiež na súde vzniesli námietku zaujatosti a žiadajú o presunutie vyšetrovania prípadu mimo daný región.

V súvislosti s akciou Greenpeace v Novákoch začala polícia trestné stíhanie

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky