Jednou vetou

Pellegrini požiadal Kisku, aby neprijal Lajčákovu demisiu

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Predseda vlády Peter Pellegrini požiadal prezidenta SR Andreja Kisku, aby neprijal demisiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Lajčák má aj naďalej premiérovu plnú dôveru. Oznámil to tlačový odbor úradu vlády.

aktualizované: 16:00

Šéf kabinetu v pondelok rokoval s Lajčákom aj s generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomasom Gremingerom. Ten vyzdvihol Lajčákovu prácu aj pri príprave predsedníctva v OBSE, ktorého sa Slovensko ujme v januári. Greminger si želá, aby slovenské predsedníctvo OBSE viedol Lajčák. Šéfa slovenskej diplomacie považuje za najlepšie pripraveného na túto úlohu.

Pellegrini už v piatok vyhlásil, že nesúhlasí s Lajčákovou demisiou a že sa ho pokúsi presvedčiť, aby prehodnotil svoj krok. Globálny pakt OSN o migrácii a situácia okolo neho nie je podľa Pellegriniho dôvod na to, aby rezignoval taký výrazný predstaviteľ slovenskej diplomacie. Poukázal vtedy aj na úlohy, ktoré Slovensko čakajú v zahraničnej politike, okrem iného spomenul predsedníctvo v OBSE.

Kiska nemusí Lajčákovu demisiu prijať, upozornil Hrabko

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29.11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii. Vláda SR má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.

Lajčák pred ani po rokovaní s premiérom o demisii s novinármi nehovoril. Povedal, že sa vyjadrí až po stretnutí s prezidentom. To sa má uskutočniť v utorok (4.12.).

Gál: Rozhodnutie súdov rešpektujme, prípad aktivistov Greenpeace ma prekvapil

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky