Jednou vetou

Pellegrini: Predĺženie mandátu ústavných sudcov je až plán B

Ústavný súd SR

foto: TASR

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) pevne verí, že sa poslancom Národnej rady (NR) SR podarí včas zvoliť potrebný počet kandidátov na ústavných sudcov tak, aby Ústavný súd (ÚS) SR nebol paralyzovaný.

Premiér: V prípade lístočkov Mariana K. ma nikto nekontaktoval

Povedal to na margo skutočnosti, že vo februári sa končí funkčné obdobie deviatich ústavných sudcov. Úlohou poslancov je zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si prezident vyberie deväť sudcov.

„Ak by hrozilo, že voľba nedopadne najlepšie a vo februári bude ÚS paralyzovaný, pokúsim sa pomôcť parlamentu, a to formou návrhu na skrátené legislatívne konanie. Ale to je až plán B. Zámer je zvoliť kandidátov. NR SR by sa mala snažiť pozbierať čo najväčší počet kandidátov a verím, že sa nájde väčšina, ktorá potrebný počet kandidátov navolí,“ uviedol.

NAKA zaistila lístočky, ktoré posielal podnikateľ Marian K. z väzenia

Pellegrini ako podpredseda Smeru-SD potvrdil, že strana intenzívne rokuje a bude mať ambíciu postaviť dostatočný počet kandidátov.

Na otázku, či môže vylúčiť, že medzi navrhovanými bude aj predseda Smeru-SD Robert Fico, uviedol, že si treba počkať na definitívny zoznam.

„Ten deadline je niekedy 7. januára, vtedy budete poznať odpoveď na vašu otázku,“ dodal.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie