Jednou vetou

Pellegrini: Predĺženie mandátu ústavných sudcov je až plán B

Ústavný súd SR

foto: TASR

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) pevne verí, že sa poslancom Národnej rady (NR) SR podarí včas zvoliť potrebný počet kandidátov na ústavných sudcov tak, aby Ústavný súd (ÚS) SR nebol paralyzovaný.

Premiér: V prípade lístočkov Mariana K. ma nikto nekontaktoval

Povedal to na margo skutočnosti, že vo februári sa končí funkčné obdobie deviatich ústavných sudcov. Úlohou poslancov je zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si prezident vyberie deväť sudcov.

„Ak by hrozilo, že voľba nedopadne najlepšie a vo februári bude ÚS paralyzovaný, pokúsim sa pomôcť parlamentu, a to formou návrhu na skrátené legislatívne konanie. Ale to je až plán B. Zámer je zvoliť kandidátov. NR SR by sa mala snažiť pozbierať čo najväčší počet kandidátov a verím, že sa nájde väčšina, ktorá potrebný počet kandidátov navolí,“ uviedol.

NAKA zaistila lístočky, ktoré posielal podnikateľ Marian K. z väzenia

Pellegrini ako podpredseda Smeru-SD potvrdil, že strana intenzívne rokuje a bude mať ambíciu postaviť dostatočný počet kandidátov.

Na otázku, či môže vylúčiť, že medzi navrhovanými bude aj predseda Smeru-SD Robert Fico, uviedol, že si treba počkať na definitívny zoznam.

„Ten deadline je niekedy 7. januára, vtedy budete poznať odpoveď na vašu otázku,“ dodal.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky