Jednou vetou

Pellegrini rešpektuje verdikt o ĽSNS, podporu fašizmu odmieta

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR/AP

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) rešpektuje verdikt Najvyššieho súdu SR o nerozpustení ĽSNS. Naďalej je však presvedčený, že akákoľvek podpora fašizmu, práca s jeho symbolmi, popieranie holokaustu a spochybňovanie utrpenia desiatok miliónov ľudí je v rozpore s demokraciou a v modernej spoločnosti nemá čo hľadať. Napísal to na sociálnej sieti.

„Je vážnou úlohou demokratických strán, aby podľa týchto ideologických deformácií neposudzovali voličov a sympatizantov takýchto subjektov, ale aby im boli schopné ponúknuť dostatočne kvalitné riešenia najvážnejších celospoločenských problémov bez prímesí nenávistných ideológií. Tak, aby neboli nútení, resp. nemuseli voliť podobné subjekty,“ doplnil.

Danko rešpektuje rozsudok NSSR k ĽSNS, spoluprácu s kotlebovcami odmieta

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR v pondelok zamietol návrh na rozpustenie parlamentnej ĽSNS. Najvyšší súd na základe vykonaného dokazovania dospel k záveru, že žalovanú stranu nie je možné rozpustiť len preto, že kritizuje ústavný a právny poriadok štátu, a že sa zúčastňuje na tvorbe verejnej debaty na politickej scéne. Návrh na rozpustenie strany podal na NS generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017. Vo veci rozhodoval senát pod vedením predsedníčky Jany Zemkovej.

NS SR už raz rozhodoval o zákaze činnosti krajne pravicovej strany Slovenská pospolitosť – Národná strana, ktorej viacerí členovia vtedy čelili obvineniam z trestných činov. Predchodkyňu ĽSNS zakázal.

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe