Jednou vetou

Pellegrini rokuje o novej vláde, mená všetkých ministrov nie sú isté

Prezident SR Andrej Kiska a Peter Pellegrini počas stretnutia 15. marca 2018 v Bratislave

foto: TASR

Kto bude v novej vláde? Mená všetkých ministrov stále nie sú isté. Otázniky sú nad ministerstvom vnútra, kultúry alebo spravodlivosti. To však nemusia byť všetky zmeny v budúcej vláde Petra Pellegriniho.

Po tom, ako v týždni Robert Fico (Smer-SD) podal demisiu a padla celá vláda, prezident Andrej Kiska poveril zostavením novej vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD). Koaliční lídri majú podľa našich informácií tento víkend intenzívne rokovať o menách a nomináciách na jednotlivé ministerské posty, aby sa už budúci týždeň nová vláda uchádzala o vyslovenie dôvery v parlamente. Zmeny by sa nemali dotknúť ministerstiev, ktoré pripadli po voľbách 2016 národniarom. Ide o školstvo (M. Lubyová), pôdohospodárstvo (G. Matečná) a obranu (P. Gajdoš).

Ficova demisia je cynickým výsmechom demonštrantom, hovorí politológ

Najviac zmien sa týka ministerstiev, ktoré prislúchajú podľa koaličnej dohody Smeru. Otázny je nástupca Roberta Kaliňáka, ktorý ešte v pondelok oznámil rezignáciu na post podpredsedu vlády a ministra vnútra. Svoj abdikačný list prezidentovi ani nestihol doručiť, pretože po štvrtku padla celá Ficova vláda, keďže demisiou premiéra odstupuje podľa ústavy celá vláda.

Pri menách nového ministra vnútra sa spomínala najskôr doterajšia štátna tajomníčka Denisa Saková, ale podľa informácií hlavné.sk je horúcim kanditátom na tento post súčasný prezident finančnej správy František Imrecze.

VIEME PRVÍ: Kaliňáka by mal nahradiť Imrecze

Neukončené nominácie pre hlavné.sk potvrdil Erik Tomáš: ,,Síce sa hovorí o mojej kandidatúre na ministra kultúry, ale je to len mediálna špekulácia. Zatiaľ strana neschválila oficiálne mená ministrov v novej vláde, počas víkendu by sa malo v tomto vyjasniť viac,“ uzavrel Tomáš. Okrem neho sa s ministerstvom kultúry spomína aj šéf parlamentného výboru pre kultúru a media Dušan Jarjabek.

O zmene sa uvažuje aj pri stoličke Jána Richtera. Novými kandidátmi na ministra práce by mali byť súčasný štátny tajomník Branislav Ondruš alebo súčasný primátor Košíc Richard Raši.

,,Určite nebudem ministrom budúcej vlády. Neviem kedy budú definitívne známe mená a posty, pretože ležím doma a nedá sa mi pohybovať. Obávam sa, že sa predsedníctva ani zajtra nezúčastním, pretože sa tam nemám ako dostať.“ odpovedal pre hlavné.sk v sobotu popoludní Miroslav Číž, podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD.

Podobne sa vývojom súčasnej situácie nezaoberá ani koaličný poslanec za SNS Karol Farkašovský: „Teraz som niekde úplne mimo a nehnevajte sa, ale na to Vám neodpoviem, pretože mám úplne inde myšlienky. Ja som mimo Slovenska, takže nemám absolútne teraz kontakt kde, čo ako a nie som o vývoji informovaný.“ 

FOTO:Ficova demisia ľuďom nestačí, v uliciach žiadali predčasné voľby

To, že nominácie nie sú stále uzavreté nám potvrdil možný Pellegriniho nástupca na podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Peter Žiga (Smer-SD), doteraz minister hospodárstva:„Rokovania pokračujú a všetko je otvorené, vrátane postu ministra hospodárstva. O kandidátoch na vládne posty v súčasnosti rozhoduje vedenie strany. Už cez víkend by sa malo definitívne rozhodnúť.” 

O niečo skúpejší bol na slovo Žigov stranícky kolega Martin Glváč:„Neviem vám nič teraz povedať a určite nebudem ministrom v novej vláde“ uviedol pre hlavné.sk Glváč, ktorý je momentálne predsedom poslaneckého klubu Smer-SD a podpredsedom Národnej rady.

Do reči nebolo ani bývalému štátnemu tajomníkovi ministerstva dopravy Viktorovi Stromčekovi (skončil na svoju žiadosť v stredu 14. 3.), ktorý by sa mal stať generálnym manažérom v Smere-SD a vystriedať na tejto pozícii Richtera: „Nebudem ministrom budúcej vlády. O menách bude informovať Peter Pellegrini“ stroho reagoval Stromček na naše otázky v sobotu podvečer.

Posledný otáznik ostáva, koho definitívne nominuje Most-Híd na ministerstvo spravodlivosti, ktoré doteraz viedla Lucia Žitňanská. V strede týždňa sa najviac skloňovalo meno súčasnej štátnej tajomníčky Márie Kolíkovej, ale podľa viacerých zdrojov je ďalším vážnym favoritom Gábor Gál, predseda poslaneckého klubu Most-Híd.

 

 

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia