Jednou vetou

Pellegrini sa v stredu po rokovaní vlády stretne s Kiskom a Lajčákom

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa po rokovaní vlády v stredu (5.12.) stretne s prezidentom Andrejom Kiskom a s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD). Potvrdila to premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková. "Po stretnutí budú verejnosť i médiá informovať o situácii," povedala.

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29.11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia z dielne SNS a Smeru-SD, podľa ktorého má vláda odmietnuť Globálny pakt OSN o migrácii a vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov v Maroku.

Rozhodnutie o demisii Lajčáka prezident odsunul

Šéf slovenskej diplomacie presadzoval účasť Slovenska na rokovaní v Marrákeši, tvrdil, že Slovensko tam má povedať svoj postoj k paktu. SNS je tvrdo proti, premiér Pellegrini vyhlásil, že Slovensko pakt odmieta a do Marrákeša nikto nepôjde.

Pellegrini zároveň uviedol, že s Lajčákovou demisiou nesúhlasí, snažil sa ministra presvedčiť, aby zmenil názor. Po rokovaniach s ním požiadal prezidenta Kisku, aby Lajčákovu demisiu neprijal. Prezident zatiaľ nepovie svoje rozhodnutie v oblasti demisie Lajčáka. Počká na stredajšie rozhodnutie vlády v otázke účasti Slovenska na konferencii v Marrákeši. Prezident si myslí, že Slovensko by do Marrákeša malo ísť. Lajčákov odchod by Kisku mrzel, Slovensko by o takého diplomata podľa neho nemalo prísť.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky