Jednou vetou

Pellegrini: Summit EÚ bude veľmi komplikovaný, v migrácii sa zrejme nezhodneme

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič počas príchodu na summit EÚ v sídle budovy Europa v Bruseli 28. júna 2018

foto: TASR

Už pred summitom EÚ sú náznaky, že lídri členských krajín nebudú schopní nájsť zhodu, a to prinajmenšom v otázke migrácie. Ešte pred začiatkom zasadnutia Európskej rady to v Bruseli vo štvrtok povedal slovenským novinárom predseda vlády SR Peter Pellegrini, ktorý očakáva, že summit bude "dlhý a veľmi komplikovaný".

„Viac ma mrzí, že už dopredu sa signalizuje, že pravdepodobne nebudeme schopní nájsť zhodu, minimálne v otázke migrácie,“ nadviazal Pellegrini a dodal, že postoj Slovenska v tejto veci je „nemenný“. „My sme za akékoľvek prejavy dobrovoľnej solidarity, ale ak by na stole naďalej mali zostať povinné kvóty, tak tie zásadne ako Slovenská republika odmietame,“ zdôraznil premiér.

Summit EÚ môže podľa Fica prehĺbiť brázdu nedôvery medzi členskými štátmi Únie

Myšlienku, že by krajiny, ktoré migrantov neprijmú, mohli prísť o časť eurofondov, považuje Pellegrini takisto za neprijateľnú. Tadeto podľa neho cesta nevedie a „spájať eurofondy so solidaritou je absolútne neprijateľné“.

„Kohézna politika nemá byť žiadnym spôsobom spájaná s hodnotením úrovne solidarity jednej alebo druhej krajiny. Moja odpoveď na tieto otázky je vždy opačná,“ uviedol a dodal, že pri eurofondoch by sme napríklad mohli skúsiť hovoriť o tom, ako si ktoré krajiny plnia svoje fiškálne záväzky.

Pellegrini sa slovenským novinárom v Bruseli prihovoril po zasadnutí Strany európskych socialistov (PES), na ktorom sa zúčastnil ešte pred summitom EÚ. Následne odišiel na koordinačné stretnutie predsedov vlád V4 s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky