Jednou vetou

Pellegrini tvrdí, že jeho vzťah s Ficom je konštruktívny

Predseda SMER-SD Robert Fico (vľavo) a podpredseda strany Peter Pellegrini , archívne 2018

foto: TASR - Radovan Stoklasa

Vzťah s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom považuje premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) za konštruktívny a normálny. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike poznamenal, že niekedy majú rozdielne názory, považuje to však za pozitívum. Poukázal aj na to, že s predsedom Smeru-SD sa rýchlo dohodli aj na kandidačnej listine strany.

Smer je pripravený vyhrať voľby a ďalej viesť vládu SR

„Nemáme problém si zavolať, stretnúť sa a ani si vymeniť názory,“ povedal na margo ich vzťahu. Poukázal na to, že ak by on pritakával Ficovi na všetko, alebo by to bolo opačne, tak by sa nevedeli nikde posunúť.

Premiér sa vyjadril aj k neúčasti Fica na slávnostnom sneme strany (7.12.), z ktorého na začiatku odišiel z dôvodu zdravotných problémov s vysokým krvným tlakom. Uviedol, že popoludní bol už stav Fica stabilizovaný. Poukázal aj na to, že obvinenie Fica nebolo hlavnou témou snemu.

„Nemyslím si, že by toto nejakým spôsobom skolilo pána predsedu, že by sa mu takto zhoršil zdravotný stav. Po 20 rokoch v politike je zvyknutý aj na horšie veci,“ povedal s tým, že Fico sa podľa neho bude ešte brániť a obhajovať.

V diskusnej relácii sa dotkol aj témy zmeny loga a sloganu strany, s ktorou vstúpila do predvolebnej kampane. Zmena loga a sloganu podľa neho súvisí aj so zmenou, ktorej bude čeliť Slovensko. Opakovane zdôraznil, že v súčasnosti nie je témou sociálnych demokratov zmena na predsedníckej stoličke.

Polícia obvinila Roberta Fica

Podľa premiéra sa strana mení. Poukázal aj na to, že obnovou prešla aj kandidačná listina najmä v prvej tridsiatke. Vyzdvihol, že strana sa bude aj naďalej zameriavať na sociálne istoty.

„Odmietam, aby nám niekto vtláčal, že mojou osobou sa úplne mení kormidlo a smerovanie slovenskej politiky sociálnej demokracie na úplne iné hodnoty,“ povedal Pellegrini s tým, že sociálna demokracia má svoje zásady a nebude ich meniť on ani Fico. Potvrdil, že hlavným „ťahúňom“ volebnej kampane bude on ako líder kandidačnej listiny.

Premiér si nemyslí, že by po voľbách mohla vládnuť napríklad koalícia zložená z piatich či šiestich strán. Konkrétne osoby ani strany, s ktorými si vie predstaviť vládnutie, nekonkretizoval. Opakovane však vylúčil spoluprácu s ĽSNS. Koalíciu s touto stranou Smer-SD podľa neho nevytvorí.

Premiér sa vyjadril aj k nedávno medializovanému videu medzi Jánom Počiatkom a Dobroslavom Trnkom s tým, že nemá dôvod to komentovať. Podľa neho by mali prípadne konať orgány činné v trestnom konaní.

To je ale hnus! Počiatek mal ako minister hovoriť v minulosti s Trnkom o tomto

Premiér uistil,že ak bude Prešov potrebovať ďalšie financie, dostane ich

Vláda vyčlenila pre mesto Prešov v súvislosti s piatkovým (6. 12.) výbuchom plynu v bytovom dome milión eur. Ak bude mesto potrebovať ďalšie finančné prostriedky, vláda mu ich poskytne. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike to potvrdil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Vyčlenený milión je podľa Pellegriniho len začiatkom. „Primátorka má moje priame uistenie, že akonáhle budeme vidieť, že tie prostriedky nestačia a na riešenie situácie dlhodobejšie treba mestu ďalšie prostriedky, vláda je pripravená kedykoľvek túto sumu navýšiť o takú sumu, akú bude mesto Prešov potrebovať,“ poznamenal premiér.

Podľa neho sa v Prešove takáto tragédia za posledných 50 rokov nestala. Tvrdí, že mesto a ani kraj nemôžu ostať osamote. „To sú také tragédie, čo musí dotyčné vedenie mesta riešiť aj s vládou, pretože to sami nezvládnu,“ povedal.

Polícia v súvislosti s výbuchom plynu v Prešove zadržala podozrivé osoby

Pellegrini poznamenal, že keď prišiel na miesto nešťastia, išlo o „skľučujúci pocit“. Poukázal na hrdinstvo hasičov, ktorí na mieste činu zasahovali dlhé hodiny, rovnako aj na solidaritu ľudí, ktorí prišli pomáhať a poskytli svoju pomoc. Vyzdvihol aj dôležitosť krízových centier, ktoré sú k dispozícii obyvateľom mesta, ktorých sa nehoda dotkla.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky