Jednou vetou

Pellegrini: Ukrajina môže rátať s podporou SR v rámci OBSE i dodávok plynu

Slovensko bude v rámci svojho predsedníctva v OBSE hľadať riešenie ukrajinského konfliktu s ohľadom na minské dohody a zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny.

Je tiež pripravené aj naďalej pokračovať v zásobovaní Ukrajiny plynom prostredníctvom reverzného toku. Po utorkovom rokovaní s podpredsedníčkou ukrajinskej vlády Ivannou Klympušovou-Cyncadzeovou v rámci summitu Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) v chorvátskom Záhrebe to povedal slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Vicepremiérka ocenila jasný postoj Slovenska k územnej celistvosti a suverenite Ukrajiny. Priblížila tiež súčasnú situáciu ohľadom incidentu v Kerčskom prielive.

OĽaNO: Vyzývame Pellegriniho, aby odvolal Gajdoša a upratal na ministerstve obrany

„Veľmi nás trápi, že naše lode nám ešte nevrátili, naši námorníci boli zajatí a držia ich v Ruskej federácii. Nezaobchádzajú s nimi ako s vojnovými zajatcami, ako by mali. Väznia ich na základe porušenia ruského práva,“ priblížila Klympušová-Cyncadzeová. Verí, že medzinárodné spoločenstvo odsúdi ruské činy a pomôže Ukrajine získať svojich ľudí späť.

Pellegrini v rozhovore s ukrajinskou vicepremiérkou ocenil aj reformné úsilie Ukrajiny. „Je to správna cesta, pretože Ukrajina vyslala jasný signál, že chce smerovať do euroatlantických štruktúr. V tejto snahe nesmú poľaviť,“ povedal Pellegrini dodajúc, že Slovensko je pripravené svojmu susedovi v tomto procese pomáhať.

Pellegrini požiadal Kisku, aby neprijal Lajčákovu demisiu

Okrem toho podpredsedníčku vlády ubezpečil o dobrom postavení ukrajinských pracovníkov na Slovensku. „Pracovníci z Ukrajiny u nás majú rovnaké pracovné aj platobné podmienky ako Slováci,“ povedal s tým, že zákon bráni sociálnemu dampingu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky