Jednou vetou

Pes už nie je vec! Potvrdila to aj vláda

Zviera sa už viac nemá na Slovensku považovať za vec, ale ako živý tvor, cítiaca bytosť. Zaviesť sa tiež majú opatrenia proti množiteľom, povinné čipovanie psov aj opatrenia proti týraniu zvierat. Novinky prináša novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorú v stredu schválila vláda.

Agrorezort si od novely sľubuje aj efektívnejšiu ochranu práv zvierat najmä pred týraním. Posilnia sa totiž právomoci veterinárnych inšpektorov. V prípade podozrenia z týrania budú mať právo vstúpiť na pozemok aj bez policajtov. Návrh musia ešte schváliť poslanci. Ak tak urobia, platiť začne od septembra 2018.

Zisťovali sme reakcie niektorých osobností

Premiér Robert Fico v práci s Larrym

Premiér Róbert Fico, SMER-SD: Je zviera vec alebo živý tvor, ktorý si zaslúži náležitú zákonnú ochranu? Kvôli odpovedi sa ani nemusím pozrieť na Larryho, ktorý ma neraz sprevádza v práci. Vláda včera schválila novelu zákona, ktorá týmto nemým, no verným priateľom, prináša podstatne vyššiu ochranu ako „veciam“. Pretože to nie sú veci.

 

Rodinné miláčiky u Poliačikovcov | Psi Martina Poliačika

Martin Poliačik, SaS: Dnes je v oblasti legislatívy na ochranu zvierat na Slovensku veľký deň. Po rokoch intenzívneho tlaku, pochodoch, petíciách, pripomienkach a odborných návrhoch konečne vládou prešiel komplexný návrh zlepšujúci podmienky chovu zvierat. V rámci neho aj zmena Občianskeho zákonníka, ktorá ak v takejto podobe prejde aj parlamentom, ZVIERA UŽ V SLOVENSKÝCH ZÁKONOCH NEBUDE VECOU. Teraz treba dohliadnuť na to, aby zákon bol dobrý. Čítajte, pripomienkujte, dajte nám vedieť, čo ešte treba riešiť. Vo výboroch aj v pléne Národnej rady ešte bude priestor na pozmeňujúce návrhy. A hlavne – držte palce!

 

Petra Krištúfková a jej Cvoky

Petra Krištúfková, Sme rodina: Náš pes je v našej rodine rovnoprávnym členom, a tak podporujem snahu zmeniť jeho postavenie. Dáva toľko lásky, radosti a pomoci, že ho nemôžete nazvať jednoducho vecou. Som presvedčená, že je nevyhnutné dôsledne naformulovať úpravu právneho postavenia spoločenských zvierat. A je absolútne neprípustné, aby otrasné prípady týrania a usmrtenia zvierat aj naďalej ostávali  bez potrestaných vinníkov.

Prečítajte si aj: Bude čipovanie psov opäť povinné?

Samo Tomeček sa takto zobúdza so svojím psom Nikom

Samuel Tomeček, spevák: ,,Absolutne s tým súhlasím a jediná škoda je, že to prišlo až teraz. Myslím si, že v 21. storočí sa baviť o domácom zvierati, ktoré s nami žije, je podľa mňa úplne neuveriteľné.“

Môže vás zaujímať

Testy vo štvrtok odhalili koronavírus u 679 ľudí, pribudlo šesť úmrtí