Jednou vetou

Peter Gajdoš: Mladým ľuďom je dôležité pripomínať, že sloboda nie je zadarmo

Za účasti ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS) si v sobotu pietnou spomienkou pri pamätníku na Veľkej lúke v Národnom parku (NP) Muránska Planina uctili pamiatku obetí druhej svetovej vojny. "Veľmi rád som prijal pozvanie na druhý ročník tejto akcie, pretože budovanie obrany a slobody na tradíciách je jednou z dôležitých úloh vlády. Aj preto som tu dnes, aby som podporil takéto podujatia, pretože v každom kúte Slovenska prebiehali nejaké boje a je to 73 rokov od oslobodenia našej krajiny," zdôraznil Gajdoš.

Minister postupne prešiel kladenia vencov od Kalinova až po Muránsku planinu a pred dvoma týždňami bol aj na Makove, ktorá bola poslednou oslobodenou obcou na Slovensku. Podľa neho je potrebné mladým ľuďom, deťom i dospelým občanom pripomínať, že sloboda nie je samozrejmá a nie je zadarmo. „Práve naopak, naši starí rodičia položili za obranu a oslobodenie Slovenska to najcennejšie, svoje životy. My musíme bojovať za to, aby sme udržali mier, slobodu a demokraciu,“ konštatoval Gajdoš.

Históriu treba pripomínať najmä deťom

Na sobotňajšej pietnej spomienke sa zúčastnilo aj množstvo malých detí a práve im je podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Radovana Baláža (SNS) najdôležitejšie hovoriť o tom, čo sa pred 73 rokmi stalo. „Dnešná mládež je zahlcovaná rôznymi dezinformáciami a my im musíme hovoriť, aby sa vyvarovali chýb z minulosti. Určite takýchto akcií by malo byť čo najviac, ale myslím si, že dôležité je začať v školách, kde by mali zdôrazňovať významné udalosti v histórii Slovenska,“ dodal.

Čítajte viac: Policajný prezident Gašpar požiadal o uvoľnenie z funkcie

Lokalita Veľká lúka Piesky v NP Muránska planina v 50. rokoch minulého storočia slúžila na chov koní pre armádu. Hoci po nástupe techniky sa armáda chovu vzdala, ten sa v lokalite udržal a nedávno sa tam začal krížiť hucul s norikom muránskym. Vzniklo pritom uznávané plemeno slovenský horský kôň.

Najdôležitejšia lokalita v regióne

„Okrem toho sa tu nachádza aj tento pamätník, pretože počas Slovenského národného povstania bola Veľká lúka záložné letisko pre Tri duby. Po potlačení povstania boli lietadlá demontované a odvezené. V roku 1961 tu bol posledný zraz slovenských turistov a odvtedy si tu pripomínajú výročie SNP alebo aj ukončenie druhej svetovej vojny,“ priblížil pre TASR dobrovoľný člen stráže prírody NP Milan Hromada. Ide podľa neho o jednu z najkrajších lokalít v regióne, práve aj vďaka koňom, ktoré túto lúku rotáciou spásajú od mája až do prvých mrazov. Muránska planina hraničí s NP Nízke Tatry a Slovenský raj a Veľká lúka sú jedným z východiskových bodov napríklad na hrad Muráň.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky