Jednou vetou

Peter Pellegrini: Folklór treba podporovať, vyčleníme milióny

Ilustračné foto

Foto: TASR

Štát plánuje finančne podporiť činnosť folklórnych súborov. Po piatkovom výjazdovom rokovaní vlády v Trebišove to oznámil predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Pellegrini pripomenul, že po štvrtkovom (3.5.) výjazdovom rokovaní vlády vo Vranove nad Topľou navštívil folklórny súbor Vranovčan, ktorý oslavuje v tomto roku 50. výročie.

„Nie kvôli tomu, ale celkovo si myslím, že folklór a naše ľudové tradície predstavujú také bohatstvo, ktoré si zasluhuje špeciálnu pozornosť aj vlády, aj ministerstva kultúry,“ povedal premiér.

Prečítajte si: Takto budú sledovať hokej a fandiť počas šampionátu

Podľa jeho slov rozmanitosť folklóru, aká je na Slovensku, nemajú žiadne krajiny v okolí. „Je veľmi dobré, že o folklór sa znovu zaujímajú mladí ľudia. Nie je to finančne ľahká záležitosť, kroje a to všetko vybavenie, čo sa musí v jednom folklórnom súbore nakúpiť a s čím sa musí disponovať, sú veľmi náročné veci. Preto po dohode s pánom podpredsedom vlády a ministrom financií a pani ministerkou kultúry v krátkej dobe oznámime špeciálnu výzvu na podporu slovenského folklóru, ktorá bude obsahovať niekoľko miliónov eur. Budem trvať na tom, aby to bolo niekoľko miliónov eur, pretože tá početnosť folklórnych súborov a rozmanitosť je značná,“ skonštatoval Pellegrini.

Odporúčame: Funkciu náčelníka Generálneho štábu OS SR oficiálne prevzal Zmeko

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky