Jednou vetou

Peter Vačok: Páchatelia často blufujú

Život Jána a Martiny vyhasol 21. februára 2018 vo Veľkej Mači

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Zahmlievanie. Motanica. Tak nejako pôsobí na mnohých aktuálny stav vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Aj pozostalí sa pre hlavne.sk pred pár dňami zdôverili, že to tak na nich pôsobí. Podľa odborníkov však nejde o nič výnimočné.

Kto chcel naozaj smrť našich detí?- pýtajú sa J. Kuciak a Z. Kušnírová

Chaos vniesol naposledy do vyšetrovania strelec Miroslav Marček. Pôvodne bol z priameho vykonania vraždy obvinený jeho bratranec, ale M. Marček uviedol, že strieľal on a podieľal sa aj na rekonštrukcii vraždy. Síce niektoré detaily nesedia, ako napríklad že novinára J. Kuciaka mal streliť aj do hlavy alebo miesto nálezu zavraždeného nekorešponduje celkom s miestom, kde ho mal zastreliť, ale tomu, že strieľal, veria podľa najnovších vyjadrení aj pozostalí aj advokáti poškodených.

„Ono je vlastne jedno, kto strieľal,“ povedal pre hlavne.sk otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak. „Dôležité je, že obvinení sú správni ľudia,“ pokračoval J. Kuciak. Hlavne.sk sa pýta: naozaj?

Ďalšia vec je, že každý z obvinených označuje iných objednávateľov. Obvinený je Marián Kočner, rodičia obetí sú presvedčení, že aj on bol len sprostredkovateľ a do toho Alena Zsuzsová udáva ako objednávateľa finančnú skupinu a jej šéfa, a strelec Miroslav Marček hovorí o tom, že objednávateľom mal byť záhadný Rus. Hlavne.sk sa pýta: naozaj?

Príde Michal Valent kvôli alkoholu o sudcovský talár?

Opýtali sme sa preto nezainteresovaného, ale odborne kompetentného bývalého vyšetrovateľa, dnes advokáta Petra Vačoka, čo si o tom myslieť.

„V prvom rade, ma prosím vás, nespájajte s vraždou Jána Kuciaka.  Ale vo všeobecnosti, aj v minulosti som zažil pri vyšetrovaní, že pokiaľ sa prišlo na páchateľov, tak sa snažili zľahčiť svoje postavenie, respektíve robili také vyhlásenia a výpovede, ktoré si mysleli, že im zabezpečia beztrestnosť. Inými slovami, chce ten páchateľ dostať orgány činné v trestnom konaní a následne súd do stavu dôkazovej núdze. Je pomerne časté, že obvinení menia výpovede, robia veci nepriehľadnými a veria, že takéto postupy im pomôžu, alebo ich dokonca vyvinia.“

Toto platí podľa P. Vačoka tak aj v prípade označovania objednávateľa. Ak sú minimálne dvaja obvinení, už môžu tvrdiť iné a vytvára to stav dôkaznej núdze, čo je pre nich výhodné. „To je podľa mňa motív, prečo páchatelia takto doslova zavádzajú v trestnom konaní. Vedia, že polícia má dostatok dôkazov v základe – že boli na mieste činu, vedia, že vykonali skutok – ale v tých detailoch je to už určite problém a niekedy absencia detailov vytvára dôkazovú núdzu, o ktorú im ide,“ vysvetľuje Peter Vačok pre hlavne.sk.

Inaugurácia Čaputovej: Kto z neúspešných kandidátov príde a kto bude slávnosť ignorovať?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky