Jednou vetou

Petko: Nemocnice z ANS potrebujú budúci rok navýšiť financovanie

Šéf Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko

zdroj: TASR

Sedemdesiatpäť nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) bude na rok 2019 potrebovať na mzdy definované štátom a na sociálne balíčky zvýšenie finančných prostriedkov o 75 miliónov eur. Na tlačovej konferencii v Martine o tom vo štvrtok informoval prezident ANS Marián Petko.

„Zadefinovali sme štátu, že na budúci rok budeme potrebovať zvýšenie finančných prostriedkov na mzdy, ktoré sú definované štátom a garantované zákonmi a na všetky sociálne balíčky navýšenie o 65 miliónov eur. Tento údaj upravujeme po tom, ako sme v pondelok konečne dostali koeficienty navýšenia z Ministerstva zdravotníctva SR a tá potreba bude 75 miliónov eur,“ povedal Petko.

O súťaži na nemocničné postele rozhodne súd, ich nákupy to nezastavilo

Pripomenul, že prvé rokovanie o navýšení zmluvných objemov so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) skončilo neúspešne. „Dnes sme dostali informáciu zo VšZP, že iniciujú rokovanie na budúci týždeň o tom, ako majú vyzerať zmluvy od 1. 1. 2019. A že sú pripravení hľadať riešenia na navýšenie zmluvných objemov vzhľadom na naše potreby kvôli zvýšeným platom,“ uviedol prezident ANS.

Doplnil, že so zdravotnou poisťovňou Union a so zdravotnou poisťovňou Dôvera bude ANS rokovať na budúci týždeň. „Ďalší týždeň pôjdeme do výboru Národnej rady SR a budeme informovať výbor, či došlo alebo nedošlo k dohode so zdravotnými poisťovňami. Z toho bude aj vyplývať, či budúcoročný štátny rozpočet je pre zdravotníctvo naozaj dobrý, ako sa popisuje. Alebo sa ukáže, že nie je dostatok finančných prostriedkov,“ uzavrel Petko.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky