Jednou vetou

Plánuje sa vytvoriť nová politická strana. Kto ju založí?

Poslanec NR SR Zsolt Simon

foto: TASR

Nezaradený poslanec NR SR Zsolt Simon, ktorý po voľbách odišiel z Mosta-Híd na protest proti vstupu bugárovcov do koalície so Smerom-SD a SNS, avizuje vznik novej politickej strany. Potvrdil to s tým, že podpisy potrebné na jej registráciu by chcel začať zbierať do dvoch či troch mesiacov.

„Most-Híd a voličské hlasy občanov maďarskej národnosti, ktoré boli tejto strane odovzdané, skončili v tejto koalícii. A s veľkou pravdepodobnosťou Most-Híd aj po ďalších voľbách opäť vytvorí vládu so Smerom-SD. Sú totiž tejto vláde zaviazaní,“ ozrejmil Simon s tým, že práve preto vidí potrebu vytvorenia subjektu, ktorý bude zastupovať Maďarov v parlamente tak, že hlasy pre túto stranu pomôžu k celkovej zmene politickej klímy na Slovensku.

Simon sa aktuálne stretáva s ľuďmi, ktorí sa mu ozvali po vzniku súčasnej koalície a aj po vražde Jána Kuciaka. „Obrátili sa na mňa s tým, že treba niečo robiť, lebo je evidentné, že SMK neprekročí päť percent. Treba vytvoriť niečo, čo zastúpi Maďarov v parlamente,“ povedal.

Simon: Neprávosti voči farmárom by sa bez Matečnej nemohli udiať

Opozičný poslanec si myslí, že nová strana by mala potenciál pozbierať voličov, ktorí sa odvrátili od Mosta-Híd, ako aj maďarských nevoličov. Zároveň si vie predstaviť nejakú formu spolupráce s SMK.

Mimoparlamentná SMK v reakcii uviedla, že každý, kto spĺňa zákonné podmienky, má právo založiť stranu. „Avšak trieštenie maďarskej komunity na Slovensku považujeme za nevhodné a neprijateľné,“ uviedla hovorkyňa strany Helena Fialová.

Môže vás zaujímať

Danko tvrdo o Poliačikovi: Veď sa správa ako zviera, fuj!