Jednou vetou

Plavčan ma nepresvedčil, vyhlásil Kiska, ktorý od ministra žiada razantnejšie kroky

Prezident Andrej Kiska

foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska očakáva od ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS) oveľa razantnejšie a pre verejnosť zrozumiteľnejšie kroky než tie doterajšie. Hlava štátu tak reagovala na pochybnosti ohľadom rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva na výskum a inovácie.

„Minister školstva Peter Plavčan ma nepresvedčil, že eurofondy budú použité na naozaj špičkový výskum, vývoj a inovácie. Nepresvedčil ma, že financie boli prideľované transparentným spôsobom a že vyhodnocovanie viedli špičkoví odborníci v danej oblasti. Preto očakávam oveľa razantnejšie a pre verejnosť zrozumiteľnejšie kroky než tie doterajšie,“ uviedol Kiska.

Opozícia žiada hlavu ministra

Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre zvláštne rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Opozícia pre túto kauzu žiada odchod ministra školstva Plavčana aj to, aby sa SNS vzdala ministerstva školstva.

Informovala, že už má zozbierané podpisy na mimoriadnu schôdzu k návrhu na odvolanie Plavčana. Problémy s eurofondmi boli aj jedným z dôvodov aktuálnej vládnej krízy.

Plavčan v pondelok (14.8.) informoval, že ministerstvo školstva zruší problematickú eurofondovú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj. Zároveň v najbližšom období vypíše novú. Taktiež zruší aktuálnu databázu hodnotiteľov eurofondových projektov a v septembri vypíše výzvu na nových hodnotiteľov.

Zmení sa systém hodnotenia

Zároveň sa zmení systém vyhodnocovania projektov. Zopakoval, že si treba počkať na výsledky vyšetrovania a potom prijme opatrenia.

Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Môže vás zaujímať

Kiskove obvinenie zrazu nie je žiadnym problémom pre budúcu koalíciu