Jednou vetou

Aktualizované: Plavčan si nezaslúži, aby bol uštvaný, tvrdí Danko a uvažuje, ako bude pokračovať v politike

Predseda strany SNS Andrej Danko.

Foto: archívne, TASR

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) oznámi vo štvrtok (17.8.) dopoludnia svoju abdikáciu.

Vyhlásil to dnes predseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko. Urobil tak v reakcii na krok premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý Plavčana vyzval na odchod z funkcie. Zároveň nevylúčil koniec v politike.

Vypovedaním koaličnej zmluvy vláda nepadla

„Požiadal som ministra Plavčana, aby sám odkomunikoval túto udalosť ako človek, ktorý celý život dal školstvu,“ povedal Danko, podľa ktorého si Plavčan nezaslúži, aby bol uštvaný.

Zároveň oznámil, že v najbližších dňoch bude rozmýšľať, ako ďalej v tejto koalícii a či vôbec zostať v politike. „Oznámil som dnes vedeniu SNS, že budem zvažovať, ako a či vôbec ďalej v politike,“ uviedol Danko.

Avizoval, že si chce v SNS vydiskutovať, akým spôsobom pokračovať v koalícii, a chce si tiež s chladnou hlavou sadnúť s predsedami Smeru-SD a Mostu-Híd Robertom Ficom a Bélom Bugárom.

Danko tiež zdôraznil, že vypovedaním koaličnej zmluvy vláda nepadla. Vypovedanie koaličnej zmluvy malo podľa neho priniesť ozdravenie vzťahov medzi partnermi.

Danko odmieta popravovať ľudí na základe tvrdení opozície

Šéf národniarov odmietol spájanie SNS s korupciou. Uviedol, že sa nebráni personálnym zmenám na ktoromkoľvek ministerstve, ale odmieta popravovať ľudí na základe tvrdení opozície. Trestnú činnosť nemieni Danko kryť. „Bol som a som pripravený na personálne otázky na každom ministerstve,“ povedal.

Koaličných partnerov vyzval na úprimnejší dialóg a aby sa kolegovia nepodrážali. Povedal tiež, že partnerom hovoril o svojej pripravenosti riešiť situáciu v koalícii.

Premiér Fico dnes vyzval na odchod ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS). Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti, naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu.

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe