Jednou vetou

Plénum cez radiačný zákon rieši ezdravie aj poplatok tehotných na urgente

Ilustračné foto

Foto: pixabay

Miernejší prístup štátu pri pokutách za nepripojenie do elektronického zdravotníctva, ale aj otázka platenia poplatkov pre tehotné pacientky na urgentoch. Tieto témy tiež riešia poslanci Národnej rady SR cez návrh novely zákona o radiačnej ochrane, o ktorej plénum NR SR diskutovalo v závere štvrtého rokovacieho dňa 26. schôdze NR SR.

Zdravotnícky výbor už schválil pozmeňujúci návrh, vďaka ktorému by mal byť štát pri udeľovaní pokút za nepripojenie sa do elektronického zdravotníctva benevolentnejší. Výbor odobril, aby uloženie sankcie zdravotníkovi nebolo povinnosťou, ale možnosťou. Návrh z koaličnej dielne reaguje na súčasnú situáciu okolo ezdravia.

Zdravotníci sa do systému nevedia pripojiť

Mnohí zdravotníci sa totiž sťažovali, že do systému sa nevedia pripojiť, pričom tvrdili, že to nie je ich vina. Žiadali preto formulku okolo sankcií zmeniť v zákone, a to i napriek tomu, že štát im dal prísľub, že pri udeľovaní pokút nebude prísny a bude brať do úvahy objektívne príčiny. Pozmeňujúci návrh hovorí o pokute do výšky 200 eur.

Výbor tiež prijal pozmeňujúci návrh, na základe ktorého by tehotné ženy mali dostať možnosť pýtať si desaťeurový poplatok zaplatený na urgente v nemocnici späť od svojej zdravotnej poisťovne. A to pri akejkoľvek zmene zdravotného stavu súvisiaceho s tehotenstvom a pôrodom s tým, že poisťovne im to za spomenutých podmienok musia preplatiť.

Už deň na to však minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) pripustil, že tehotným pacientkam bude poplatok odpustený už priamo na urgente v nemocnici. Minister priznal, že návrh, aby si zaplatených desať eur na urgente pýtali gravidné späť od svojej zdravotnej poisťovne, môže predstavovať zbytočnú administratívu.

Vyvlastňovanie pozemkov má byť schválené v zrýchlenom konaní

V utorok (6.2.) ráno budú poslanci rokovať o tom, či štát dostane možnosť vyvlastňovať pozemky, na ktorých sa nachádzajú environmentálne záťaže, ak ich majitelia nebudú súhlasiť s ich odstránením. Vláda parlamentu navrhuje, aby zákon poslanci schválili v zrýchlenom režime.

Návrh zákona od ministra Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) reaguje aj na situáciu s plánovanou sanáciou skládky v bratislavskej Vrakuni, kde je problém pri stavebnom konaní pri troch pozemkoch. „Myslím si, že neexistuje väčší verejný záujem, ako je sanácia skládky nebezpečného odpadu,“ povedal nedávno v rozhovore pre TASR. Prípadom vrakunskej skládky zdôvodňuje ministerstvo aj potrebu zrýchleného legislatívneho konania.

Ministerstvo chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona. Jeho súčasné znenie umožňuje len nútené obmedzenie vlastníckych práv. Ako však poukazuje envirorezort, sanácia envirozáťaže nie je dočasná činnosť, ale trvalá, keďže ide o stavebné činnosti. Nepriamo preto právnu normu novelizuje zákonom o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže. Pokiaľ legislatívnu zmenu odobrí parlament a prezident, platiť by mala od marca.

„Inštitút vyvlastnenia má slúžiť ako nástroj zabezpečenia prechodu vlastníckeho práva v tých prípadoch, v ktorých je nevyhnutná realizácia stavebných prác a kde už nie je možná dohoda s vlastníkom záujmovej nehnuteľnosti. Využitie inštitútu vyvlastnenia podľa ustanovení geologického zákona sa bude vzťahovať výlučne na sanáciu environmentálnej záťaže a nebude ho možné uplatniť v prípadoch geologického prieskumu a súvisiacich prác,“ vysvetlil v materiáli envirorezort.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky