Jednou vetou

Plošné previerky sudcov cez NBÚ sú protiústavné

Ilustračná foto

foto: TASR

Novela Ústavy SR z roku 2014, ktorá zaviedla celoplošné preverovanie sudcov Národným bezpečnostným úradom (NBÚ), je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd (ÚS) SR.

Kandidáti na Ústavný súd: Naberie rozhodnutie o Ficovi rýchly spád?

Časť prijatého ústavného zákona je podľa ÚS v rozpore s „implicitným materiálnym jadrom Ústavy Slovenskej republiky“, ktorého základ tvoria princípy demokratického a právneho štátu a medzi nimi aj princíp deľby moci a s ním súvisiaca nezávislosť súdnej moci.

„Implicitnému materiálnemu jadru Ústavy Slovenskej republiky nemôžu odporovať ani ústavné zákony,“ deklaroval ÚS. Podľa stanoviska je ÚS oprávnený preskúmať prípadný rozpor noriem ústavného zákona s implicitným materiálnym jadrom Ústavy SR.

Schválená novela mala zmeniť pomery v justícii. Zaviedla, že všetci súčasní sudcovia aj kandidáti na tieto posty majú prejsť previerkami, pričom preverovanie má vykonávať NBÚ.

Kauza Alena Zsuzsová: Podozrenia na jej obete narastajú

Mnoho sudcov zmenu kritizovalo s tým, že informácie z previerok môžu byť voči nim zneužívané, novele vyčítalo retroaktivitu a ohrozenie nezávislosti súdnictva. Ústavnú zmenu po jej schválení napadla na ÚS vtedajšia predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky