Jednou vetou

Plošné zdanenie výsluhových dôchodkov príslušníkov ŠtB opäť neprešlo

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Bývalým príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) sa nebudú plošne zdaňovať výsluhové dôchodky.

V pléne NR SR v stredu ani na piaty pokus pre chýbajúce hlasy koalície neprešiel návrh OĽaNO, aby boli zdanené sadzbou 50 percent.

Obyčajní tvrdia, že 29 rokov po Nežnej revolúcii je potrebné ukončiť nespravodlivosť. „Tí, čo roky boli utláčateľmi a prenasledovali osoby, mučili ich a popierali základné ľudské práva, hlavne slobodu slova, poberajú vysoké výsluhové dôchodky a tí, čo rukami týchto osôb trpeli, majú nízke starobné dôchodky,“ vysvetlili predkladatelia.

Sólymos, Ď. Nicholsonová a Remišová dostali od výboru pokuty, Lajčák sa jej zatiaľ vyhol

Keďže cieľom ich návrhu nebolo získanie dodatočných prostriedkov do štátneho rozpočtu, ale najmä odstránenie amorálneho a nespravodlivého sociálneho stavu, novela súčasne priznávala jednorazový finančný príspevok politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom vo výške 1000 eur.

Autori návrhu sa neobávali ani toho, že by ich návrh bol v rozpore s ľudskými právami a základnými slobodami. Odvolávali sa na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý odobril poľskú právnu úpravu znižovania výsluhových dôchodkov.

Ústavný súd prijal na ďalšie konanie desať volebných sťažností

Súd konštatoval, že „služba sťažovateľov v tajnej polícii, ktorá ostro potláčala základné ľudské práva chránené Európskym dohovorom, môže byť dostatočnou okolnosťou na stratu pridaných benefitov“.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra