Jednou vetou

Po členovi Okoličányho gangu Róbertovi Nigutovi pátra polícia

Ilustračné foto, archívne

Foto: TASR

Po Róbertovi Nigutovi, vplyvnom a nebezpečnom členovi gangu Róberta Okoličányho vo východoslovenskom podsvetí, polícia stále pátra. Vyplýva to z oficiálnej stránky slovenskej polície o hľadaných a nezvestných osobách. Okoličányho, Niguta a ďalšieho člena skupiny Jaroslava Potučka v odsúdil stredu Najvyšší súd (NS) SR na doživotné tresty odňatia slobody. Rozhodnutie súdu bolo právoplatné.

Po Nigutovi, ktorý je považovaný za veľmi nebezpečného člena skupiny a experta na zbrane, polícia pátra doteraz bezúspešne od októbra 2013. Dôvodom je európsky zatýkací rozkaz, pôvodný zatykač vydalo Okresné riaditeľstvo Košice – okolie. Nigut bol obžalovaný z troch vrážd, pokusov o vraždu a ďalších závažných trestných činov. Keď Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku pôvodne prvý raz vo februári 2009 odsúdil Okoličányho na doživotný trest odňatia slobody, Nigut sa trestu vyhol. Z dôvodu, že skupina bola rozdelená na samostatné konania.

Následne NS SR pod vedením nebohého predsedu Milana Karabina rozsudok zrušil a vec vrátil ŠTS, aby skupinu spojil na jedno hlavné pojednávanie. Odvtedy sa proces s gangom predlžoval dlhé roky, pre rozličné obštrukcie zo strany obžalovaných, svedkov alebo advokátov. Nigut figuroval od roku 2010 aj v ďalšej kauze, keď polícia objavila v jednom košickom byte množstvo zbraní, vrátane samopalov, streliva, komponentov nástražných výbušných systémov. Polícia obvinila vtedy nielen jeho a ďalšie osoby, ale aj jednu košickú advokátku.

V stredu pred trojčlenným senátom NS SR figurovalo spolu 16 obžalovaných, ktorých prokurátor vinil z 20 skutkov. Podľa súdu sa mali jednotliví obžalovaní dopustiť trestných činov ako založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej a teroristickej skupiny, viacerých vrážd, nedovoleného ozbrojovania, lúpeže, vydierania, krádeže, poškodzovanie cudzej veci a ďalších. Pôvodná obžaloba na celú zločineckú skupinu bola podaná 27. apríla 2007 a súd do stredy vytýčil v tejto kauze približne 130 pojednávaní.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky