Jednou vetou

Po letnej prestávke zasadala vláda, rokovania ovplyvnila koaličná kríza

Ilustračné foto

foto: TASR

Na prvé zasadnutie vlády po letnej prestávke sa ministri zišli tak, ako sa v utorok (15.8.) dohodli lídri vládnych strán. Vláda však ešte nezačala rokovať, pred médiá najprv predstúpi premiér Robert Fico (Smer-SD). Informovala o tom jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) už kríza v koalícii skončila. „Ideme na vládu normálne, tak ja netuším, že by mala byť nejaká kríza,“ vysvetlila Matečná novinárom pri príchode na zasadnutie kabinetu.

Vláda zasadala v starej budove

„To sa pýtajte členov strany. Vy neviete, že ja nie som?“ odpovedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) na rovnakú otázku, či je vládna koalícia stále v kríze.

Vláda v stredu pre rekonštrukčné práce zasadá v starej budove, do ktorej prišli viacerí ministri bočným vchodom a vyhli sa novinárom. „To je plne v kompetencii SNS,“ odpovedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) na otázku, či by mal odstúpiť šéf rezortu školstva Peter Plavčan (nominant SNS).

„Nebudem to komentovať,“ odvetil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) na otázku, či bude žiadať hlavu Plavčana. Komentovať nechcel ani požiadavky SNS v súvislosti s koaličnou krízou. „Myslím si, že toto je na dohodách koaličných lídrov a my sme ako vedenie strany informovaní, ale negociácia je na vedení,“ vysvetlil Žiga k tejto téme.

Schôdzu ohrozila koaličná kríza

Konanie 66. schôdze v naplánovanom termíne ohrozila koaličná kríza. Predsedovia vládnych politických strán sa však v utorok v rámci konzultácií dohodli, že zasadnutie kabinetu sa uskutoční a jeho program bude schválený.

Vládna koalícia v posledných dňoch riešila krízu, ktorá vypukla po tom, čo predseda SNS Andrej Danko v pondelok (7.8.) oznámil vypovedanie koaličnej zmluvy. Následne sa predsedovia Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd na doteraz poslednom rokovaní Koaličnej rady zhodli, že neexistuje alternatíva k súčasnej vláde.

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár za trojlístok informoval, že partneri sú odhodlaní pokračovať ďalej. Podľa neho nie je problém v koalícii taký vážny.

SNS predstavila svoje požiadavky

Po tejto zhode sa dostali cez médiá von požiadavky SNS. Odkazovanie cez médiá kritizujú viacerí predstavitelia koalície. Medzi požiadavkami SNS je napríklad 13. a 14. plat, zavedenie štátnych aeroliniek, podpora kúpeľníctva, ale aj to, aby sa ministri nevyjadrovali k práci kolegov.

SNS zároveň čelí kauze rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva. Národniari pripustili, že aj za spustením kauzy vidia kroky z Úradu vlády. Zároveň upodozrievajú Smer-SD zo spolupráce s OĽaNO na diskreditácii SNS. Tí to odmietajú. Bugár vyzval koaličných partnerov na zodpovednosť.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky