Jednou vetou

Po pozemkoch musel Drucker vysvetľovať aj Haščáka z Penty

Spolumajiteľ spoločnosti Penta Jaroslav Haščák a odstupujúci minister vnútra Tomáš Drucker

koláž hlavne.sk

Tomáš Drucker (39) oznámil po 26 dňoch vo funkcii ministra vnútra, že podá demisiu. Starostlivo budovaný imidž profesionála bez káuz na ministerstve zdravotníctva sa mu začal rúcať po nástupe na rezort vnútra. Po kauzách s pozemkami musel vysvetľovať kontakty s Jaroslavom Haščákom spolumajiteľom finančnej skupiny Penta, známeho aj z kauzy Gorila.

Krízový manažér, s uhladeným prejavom a vecnou argumentáciou. Takto sa Tomáš Drucker prezentoval po vymenovaní za ministra zdravotníctva v roku 2016. Za tri týždne v kresle ministra vnútra, v ktorom nahradil Roberta Kaliňáka sa vzdal pozemkov, na ktorých mala jeho manželka Lucia stavebné plány, vysvetľovať mal aj fakturáciu za konzultačné služby manželkinej firmy a tiež kúpu domu na Floride.

Ďalšie nejasnosti musel Tomáš Drucker v týchto dňoch vysvetľovať aj v súvislosti s kontaktami na šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Spravodajský portál hlavne.sk mu zaslal minulý týždeň otázky k jeho stretnutiu s Jaroslavom Haščákom počas Medického plesu, ktorý sa konal v prvej polovici februára 2018, teda ešte v čase keď bol ministrom zdravotníctva.

„Tomáš Drucker sa pravidelne zúčastňoval ako minister zdravotníctva na Medickom plese. Na tomto podujatí sa osobne stretol a rozprával s mnohými jeho účastníkmi – lekármi, pedagógmi či inými. Takto sa v rámci Medického plesu rozprával aj s pánom Haščákom, ktorý sa ho tiež zúčastnil. Rozprávali sa predovšetkým o témach zo súkromného života, zdravotníctva sa dotkli iba okrajovo,“ komentoval ich stretnutie a niekoľko minútový rozhovor v úzadí bratislavskej Incheby Druckerov hovorca Tomáš Kuča.

Práve Haščák bol jednou z hlavných postáv kauzy Gorila, ktorá sa nikdy nevyšetrila. Gorila začala únikom tajného dokumentu, ktorý popisuje podrobnosti údajných rozhovorov mezi spolumajiteľom spoločnosti Penta Jaroslavom Haščákom a vrcholovými politikmi v rokoch 2005 a 2006 a upozorňuje na podozrenia z korupcie. Po zverejnení viacerých káuz a ich vysvetľovaní Tomáš Drucker skončil hospitalizovaný na bratislavských Kramároch pre problémy s krčnou chrbticou.

Po jej ukončení médiá a verejnosť očakávali jeho oznámenie o budúcnosti súčasného policajného prezidenta Tibora Gašpara. Namiesto odstúpenia Gašpara informoval o podaní demisie. „Žiadalo sa odo mňa, aby som dokázal znížiť túto polarizáciu, aby som odvolal Tibora Gašpara. Ale ja si chcem zachovať svoju integritu. Ak si myslím, že tvrdé odvolanie Tibora Gašpara nie je správne, tak pokiaľ ja mám vytvárať istú polarizáciu namiesto jej uvoľnenia, si myslím, že za týchto okolností nemám ďalej právo zotrvávať v pozícii ministra vnútra. Preto som sa rozhodol, že podám do rúk pána prezidenta rezignáciu na svoju funkciu,“ vyhlásil Drucker.

Toto sú možní nástupcovia Druckera:

Ján Richter, minister práce sociálnych vecí a rodiny

Denisa Saková, štátna tajomníčka ministerstva vnútra

František Imrecze, prezident finančnej správy

Martin Glváč, podpredseda NR SR, exminister obrany

Jaroslav Baška, poslanec parlamentu a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja

Csaba Faragó, krajský riaditeľ polície v Bratislave

Marián Saloň, štátny tajomník ministerstva obrany

Ján Vaľko, šéf SPP, exriaditeľ SIS

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky