Po útoku na Skripaľa je v hre i Slovensko: Vyhostíme diplomatov?

Ako sa Slovensko postaví k prípadu otravy bývalého ruského dvojitého agenta?

koláž hlavné.sk

Ostro sledovaný medzinárodný spor, ktorý sa začal pri chemickom útoku na Sergeja Skripaľa naberá na obrátkach! Veľká Británia viní Ruskú federáciu, no jej predstavitelia sa bránia a žiadajú o ospravedlnenie. Situácia sa vyhrotila až natoľko, že Anglicko vyhostilo niekoľko ruských diplomatov zo svojho územia. Do konfliktu sme boli zatiahnutí aj my a naši susedia, ktorí zvažujú taktiež vyhostenie diplomatov. Ako sa k tomu postaví Slovensko?

Po útoku nervovoparalytickou látkou na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, ktorí ležia vo vážnom, no stabilizovanom stave v nemocnici vyhostila Veľká Británia až 23 ruských diplomatov zo svojho územia, na čo Rusi reagovali podobne. ,,Vyhostíme, samozrejme,“ odpovedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na otázku, či budú i britskí diplomati vyhostení z ich krajiny.

Times: Skripaľovci si v deň otrávenia na 4 hodiny vypli v mobiloch GPS

Konflikt naberá na obrátkach, keď sa v piatok priklonili na stranu Anglicka aj európskí lídri potvrdzujúci, že za útokom je Moskva. Hlavné mesto Ruska však všetky obvinenia odmieta a práve naopak vidí ako problém Londýn, pretože nie je ochotný spolupracovať na prípade.

Príslušníci vojenských síl pracujú v súvislosti s vyšetrovaním prípadu otravy bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. foto: TASR/AP | foto: TASR/AP

Kto je Sergej Skripaľ?

Sergej Skripaľ je 66-ročný bývalý ruský dvojitý agent žijúci vo Veľkej Británií, kde bol 4.marca 2018 otrávený spoločne so svojou dcérou Júliou látkou A234, ktorá patrí do skupiny Novičok. Našli ich ležať v bezvedomí na lavičke pred nákupným centrom v meste Salisbury.

Otrávená Julia Skripaľ a bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripaľ. foto: Reuters | foto: reuters

Slovensko v konflikte

Ruská diplomacia sa bráni ako sa dá, keď označila niektoré krajiny odkiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou jed Novičok pochádza. Medzi nimi sa objavilo i Slovensko. Toto obvinenie naše ministerstvo zahraničných vecí rázne zamietlo s tým, že útok odsudzuje a spojitosť s našim územím odmieta. Okrem nás boli obvinení i naši susedia Česká republika, ktorá dokonca zvažuje podobný krok ako Británia a zrejme vyhostí ruskú diplomaciu.

Pomýlili si nás s Československom

V stredu sa v Moskve konalo stretnutie, na ktoré boli pozvaní diplomati z viacerých krajín, vrátane Slovenska. Naši diplomati sa pri tejto príležitosti jasne vyhradili voči ruským obvineniam, že látka novičok môže pochádzať z našej krajiny. Ruské ministerstvo zahraničných veci vzápätí reagovalo, že išlo o nedorozumenie a boli sme spomenutí omylom. Rusi totiž mali na mysli niekdajšie Československo, za čo sa nám ospravedlnili.

Rusko si nás pomýlilo s Československom. foto: hlavné.sk

 

Ako budeme reagovať?

Po obvinení ruskou stranou i spätným ospravedlnením, že išlo o omyl Slovensko zrejme neostane potichu! ,,Ministerstvo zahraničných vecí zvažuje svoje ďalšie kroky v tejto veci. Na stole je viacero alternatív,“ prezradil nám hovorca MZV vecí Peter Susko.

Redakcia hlavné.sk sa snažila zistiť, o aké konkrétne alternatívy sa jedná, na čo sme konkrétnu odpoveď nedostali. Skúšali sme to znova, no opäť bez úspechu. ,,Ako vravím, zvažujeme rôzne alternatívy. Nevidím dôvod ich v tejto chvíli zverejňovať, kým neprijmeme rozhodnutie,“ dodáva na záver Peter Susko. Uvidíme teda, aké rozhodnutie príjme Slovensko v najbližšej dobe.

 

Môže vás zaujímať

FOTO: Traja politici makali tak blízko, a predsa tak ďaleko!